0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaGPS, kratek opis delovanja in kako začeti z GPS moduli

    GPS, kratek opis delovanja in kako začeti z GPS moduli

    Med drugim lahko s programom GPSViewer nastavljamo sledeče:

    • vrsto okvirja, ki ga GPS modul pošilja,
    • vklop/izklop WAAS,
    • nastavitev baudne hitrosti za komunikacijo z mikrokontrolerjem ali PC-jem (pozor: v kolikor na vašem PC-ju teče program za GPS navigacijo, naj bo baudna hitrost nastavljena na 9.600 Bd, sicer program za navigator ne bo prepoznal GPS modula),
    • preklop med načinom delovanja »pešec/avto« med delovanjem GPS modula,
    • nastavitev pogostosti pošiljanja izhodnih podatkov,

    Slike niKo spreminjamo nastavitev baudnih hitrosti GPS modula, moramo to upoštevati tudi v Bascom programu, ko bomo naslednjič dostopali do modula. Nastavitev »pešec/avto« naredite v meniju »Configure Multi mode«. Ta nastavitev je pomembna, ko želimo imeti pohodniško ali avtomobilsko navigacijo. GPS01 proizvajalca Hope lahko naročite v Virtualni trgovini revije Svet elektronike.

    GPS modul FGPMMOPA6B

    FGPMMOPA6B uporablja MTK čipset proizvajalca Mediatek. Ta vrsta GPS čipov ima drugačen nabor ukazov, kot pa čipi proizvajalca Skytraq, zato bo potreben drugačen program za nastavitev GPS modula. Osnovno delovanje (izhodni signali) GPS modula FGPMMOPA6B je enako GPS01: izhodni signal je združljiv z NMEA protokolom in ostalimi značilnostmi GPS naprav. Torej bo tudi FGPMMOPA6B delal brez težav. Razlika med GPS01 in FGPMMOPA6B je v tem, da ima slednji že vgrajeno GPS anteno, kar precej olajša načrtovanje in gradnjo GPS naprave. Če pa omenim, da ima FGPMMOPA6B že vgrajen USB vmesnik potem je pa sploh »zmagovalec«! Poglejmo si blok shemo FGPMMOPA6B na sliki 5.

    Že na prvi pogled vidimo več vhodno/izhodnih pinov kot pri GPS01. Dodatna sta USB priključka D+ in D-, ki ju lahko neposredno vežemo na USB vodilo našega PC-ja. To je izredno simpatično za »instantni« GPS sprejemnik, ki ne potrebuje nič drugega le priklopi se na USB vodilo in že bruha podatke. V primeru, da na našem prenosnem računalniku teče navigacijski program, dobimo s priklopom GPS modula na USB vodilo zmogljiv navigator z velikim zaslonom. Idealno za tiste, ki nočejo imeti množice naprav, pač pa vse teče na enem prenosniku.Na sliki 6 je shema vezave FGPMMOPA6B.

    Na shemi vidimo, da se GPS modul priključi neposredno na USB vodilo. Na spletu najdete gonilnike za USB (lahko jih dobite tudi v uredništvu). Seveda pa je možno, da ga priključite na mikrokontroler ali razvojno ploščo preko Rx in Tx priključkov. V kolikor boste GPS modul priključili na USB vodilo (bodisi neposredno bodisi preko razvojne plošče MegaPin), mu boste lahko nastavljali parametre s programom MiniGPS, ki ga najdete na spletu.

    Slike niMiniGPS ni tako prijazen, kot GPSViewer. Ugotovili boste namreč, da se MiniGPS program avtomatično izklopi, če sprejemnik ne sprejema signala iz satelitov. Šele, ko se pojavi sprejem signalov, lahko v zavihkih programa MiniGPS nastavljamo parametre GPS modula. Naj omenim, da pri tem modulu ne moremo nastavljati režima »pešec/avto« med delovanjem, pač pa je potrebno ustrezno sprogramirati t.i. firmware modula s posebnim programom, ki ga ne dobite na spletu, pač pa v uredništvu revije Svet elektronike.

    Zaključek

    GPS moduli se danes dobijo praktično za vsakim vogalom. Podobno velja tudi za GPS navigacijo, saj za manj kot za 100 Evrov lahko kupimo že narejeno napravo skupaj z navigacijskimi kartami. Zakaj in čemu sploh se ukvarjati z GPS moduli? Verjetno zato, da se spoznate s tehnologijo in delovanjem GPS sistema. Pa tudi za to, da si naredite GPS navigacijo – kar je tudi svojevrsten izziv. Za takšen izziv smo predstavili dva GPS modula, vsak s svojimi prednostmi in slabostmi. GPS01 je prav gotovo cenovni favorit! Na spletu je ogromno načrtov za GPS antene, tako da lahko z njim naredite res cenovno ugoden GPS navigator. GPS01 je tudi bolj prijazen do uporabnika, saj ima možnost raznih nastavitev režimov med delovanjem Podobno velja tudi za FGPMMOPA6B s to razliko, da pri tem modulu ne moremo nastavljati režima »pešec/avto« med delovanjem, pač pa je potrebno ustrezno sprogramirati t.i. firmware modula s posebnim programom. Če vas to ne moti, potem je FGPMMOPA6B po moji izbiri favorit. AX elektronika je zastopnik za oba predstavljena modula, zato se lahko obrnete na nas v primeru, da potrebujete več informacij o modulih.

    Literatura in viri:

    • 1: Matjaz Vidmar: »Uporaba modulov za GPS sprejemnike«, stran 30, št. 123/2005, Svet elektronike
    • 2: Vilko Sustič: »Sprogramirajmo si GPS-GSM sledilnik v Bascom-AVR«, stran 52, št. 147/2007, Svet elektronike

    Celotni članek

    GPS, kratek opis delovanja in kako začeti z GPS moduli
    2010_SE176_51
    Avtor: Jure Mikeln