0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamo4G + IPv6 = M2M – Pametne naprave se pogovarjajo

    4G + IPv6 = M2M – Pametne naprave se pogovarjajo

    Kombinacija 4G in IPv6 bo ustvarila nov svet pametnejše M2M komunikacije, pojasnjuje Ramanuja Konreddy, višji inženir oddelka trženja produktov pri podjetju Microchip Technology Inc. Internet je že doslej povzročil revolucijo glede načina, kako ljudje med seboj komunicirajo in zdaj je pripravljen, da sproži še eno revolucijo: širjenje pametne komunikacije med stroji.

    Slike niTehnologiji, ki bosta omogočila uvajanje pametne komunikacije stroj-stroj (M2M), sta 4G brezžični standard visoke hitrosti in internetni protokol različice 6 (IPv6). Skupaj bosta ti dve tehnologiji oblikovalcem omogočili ustvariti svet, v katerem bi lahko pametne naprave ponudile novo raven M2M storitev. Te možnosti vključujejo: pametni telefon, ki bi lahko sprejel opozorilno sporočilo in lokacijo, ko je avto njegovega lastnika ukraden; kamero, ki bi lahko komunicirala z napravo GPS, da bi predlagala lokalne zanimive točke; hladilnik, ki bi v opomnik lahko zapisal besedilo za nakup masla; avtomatsko nalaganje podatkov iz osebne naprave za spremljanje zdravstvenega stanja na GP; in recimo naprava, ki lahko sama pošlje opozorilo, da je potrebna popravila. Takšno in še veliko več podobnih aplikacij bo omogočeno s pametnimi M2M komunikacijami.

    Slika 1 prikazuje interakcijo med ključnimi elementi M2M tehnologije. Ti elementi omogočajo sistemu sprejemati podatke od neke končne naprave in posredovanje teh podatkov prek komunikacijskega omrežja do programske opreme, ki jih obdela in pretvori v primerno obliko za uporabo v neki aplikaciji. Tipični primer so M2M omrežja, ki posredujejo podatke prek sistemov za mobilne povezave (GSM), storitev paketnega prenosa (GPRS), prek električne napeljave ali celo satelitske komunikacije.

    Slike niSlike niOblikovalci industrijskih aplikacij so hitro spregledali potencial M2M komunikacije. Kombinacija zmogljivih senzorjev, naprednih vgrajenih mikrokontrolerjev in brezžičnih omrežij je omogočil novo raven nadzora s pomočjo aplikacij, kot so daljinski nadzor industrijske opreme in upravljanje voznega parka. Ob nekoliko podrobnejšem opazovanju teh dveh primerov bomo odkrili, da lahko M2M komunikacija preoblikuje način, po katerem danes deluje svet, poleg varčevanja pri stroških, izboljšanja učinkovitosti in zmanjšanja obsega ročnega dela.

    Daljinski nadzor

    Daljinski sistem spremljanja industrijske opreme lahko za oceno stanja neke opreme uporablja kombinirane vhodne veličine iz senzorjev za zaznavanje vibracij, puščanje tekočine, temperature, obrabo in hrup. Slika 2a prikazuje položaj posameznega senzorja ali vozlišča, ki ga predstavlja rumena pika in povezani v zvezda topologiji s koordinatorjem omrežja, ki je označen z modro piko. Vozlišča in koordinator omrežja skupaj tvorijo zasebno omrežje (Personal Area Network , PAN). Koordinator PAN deluje kot M2M prehod med PAN in GPRS omrežjem in posreduje podatke oddaljeni postaji za spremljanje. Če senzor zazna parameter, ki je izven normalnih mejnih vrednosti, oddaljena nadzorna postaja pošlje opozorilo, ki sproži zahtevo za izvedbo preventivnega vzdrževanja. Z zagotavljanjem vnaprejšnjih opozoril o potencialni možnosti okvar na opremi, lahko M2M komunikacijo uporablja za zmanjšanje stroškov nenačrtovanih izpadov in povečanje učinkovitosti planov preventivnih vzdrževanj.

    Celotni članek

    4G + IPv6 = M2M – Pametne naprave se pogovarjajo

    www.microchip.com

    2014_SE223_15