0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoPoročilo o konferenci AIG’15

    Poročilo o konferenci AIG’15

    Letošnja konferenca AIG’15 je, tako kot tudi prejšnja pred dvema letoma, potekala v kongresnem centru Hotela City v Mariboru. Od leta 1999 smo izpeljali že 9 konferenc z naslovom Avtomatizacija v industriji in gospodarstvu.

    Slike niKot vedno do sedaj, nas je tudi letos vodil osnovni cilj povezati uporabna znanja – ljudi iz gospodarstva z znanostjo. Po preštetju vseh prijav in z upoštevanjem obiskovalcev, ki so prišli na okroglo mizo na osnovi vabil preko sredstev javnega obveščanja, je bilo na konferenci okoli 160 udeležencev. Od 47 avtorjev člankov, je bilo 15 člankov iz izobraževalnih ustanov, 21 iz industrije in 10 študentskih člankov (11 avtorjev). Torej je bila večina člankov iz gospodarstva. Ko preštejemo vse udeležence, pa ugotavljamo, da jih je 45% prišlo iz gospodarstva in 55% iz izobraževalno znanstvenih ustanov. Ne moramo razvozlati razloga, zakaj so tisti, ki jim je ta dogodek v prvi vrsti namenjen, v manjšini. Ta proces se ponavlja že vsa leta na podoben način. Bilo pa je letos opazno več študentov, kot v preteklosti. Potrudili smo se in poleg študentske sekcije pripravili še borzo kadrov, ki je bila dobro obiskana.

    Po otvoritvenem nagovoru predsednika AIG’15 dr. Borisa Tovornika, smo poslušali 5 izjemno zanimivih predavanj, ki so potekala v angleškem jeziku, saj je večina predavateljev prišla iz tujine. Po impresivnih uvodnih predavanjih je popoldanski čas zapolnila okrogla miza, ki je bila osrednji dogodek konference. Naslov smo ji dali: Potrebe in pričakovanja visokotehnoloških podjetij. V razgovorih so sodelovali direktorji uspešnih podjetij s področja avtomatizacije, župani Maribora in Miklavža na Dravskem polju, dekan FERI, direktor Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS in direktor tehnološke mreže TVP.
    Pokazalo se je, da Slovenija razpolaga z zelo uspešnimi in visoko usposobljenimi podjetniki in podjetji, ki so bili v vseh zahtevnih situacijah sposobni najti pravo rešitev za svoje podjetje in ga v kriznem času obvarovati. Svoje rezultate dosegajo s pridnim in poštenim delom. Je pa ključ do uspeha tudi v tem, da so vsa ta podjetja visoko inovativna. Prav sposobnost inovativnega razmišljanja pomaga pri premagovanju prav vseh težav, pa tudi pri reševanju v času gospodarske krize. Želijo si pa več naklonjenosti s strani politike, da bi se lažje in hitreje širili. Prav tako se je v času konference pokazalo, da Slovenija razpolaga z veliko izjemno nadarjenimi specialisti različnih strok, ki so sposobni kreirati nove rešitve in nove izdelke, le če jih znamo uporabiti.

    Prav tako je pomembno, da obstaja skrb za mladi rod. V ta namen je tehnološka mreža Tehnologija vodenja procesov, letos že tradicionalno, podelila nagrade za najboljše diplomske naloge.

    Na konferenčni večerji, v restavraciji Hotela City, smo razglasili najboljše članke iz študentskega tekmovanja. Vseh 10 udeležencev tekmovanja je prejelo priznanje in nagrado, ki jo je zagotovilo podjetje National Instruments. Dobili so licenčni program LabView. Avtor prvonagrajenega študentskega članka je od podjetja MIEL d.o.o. iz Velenja dodatno prejel programabilni krmilnik PLC z ustreznimi programi.

    Podelili smo še eno drugo in dve tretji nagradi. Za vse te tri je poskrbelo podjetje EmSiso d.o.o. iz Maribora in vsakemu od njih podarilo napravo za študij zahtevnejših procesov vodenja.

    Predsednik Društva avtomatikov dr. Nenad Muškinja in dr. Drago Matko, ki je pred mnogimi leti podal idejo in pobudo, da se društvo DAS ustanovi, sta razglasila zaslužne člane DAS. To sta postala: zaslužni profesor dr. Karel Jezernik in mag. Peter Šega.

    Ne samo uvodna predavanja, študentski članki ali industrijski forum, pač pa predvsem predstavitve ostalih 25 člankov, ki smo jih poslušali v petek dopoldan so pokazali visoko stopnjo strokovnosti in inovativnosti v rešitvah, ki so jih predstavljali. Vsakega posebej je bilo zanimivo poslušati. To nam daje zadovoljstvo in potrditev, da smo se odločili pravilno, ko smo sprejeli nalogo, da organiziramo AIG’15.

    Celotni članek

    Poročilo o konferenci AIG’15

    Avtomatizacija v industriji in gospodarstvu

    www.aig.si

    2015_SE231_15