0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoReportaža IFAM 2012

    Reportaža IFAM 2012

    Slike niSlike niSejem IFAM je spet za nami. Letošnji IFAM nam bo ostal v spominu kot sejem z največ razstavljalci doslej. Organizator, podjetje ICM, se je potrudil in v času krize razstavno halo napolnil do konca. Tudi tokrat smo se v uredništvu revije Svet elektronike sprehodili po sejmu in pripravili povzetek tega, kar smo videli.

    Slike niPodjetje je samostojno slovensko podjetje, ki zastopa nemško podjetje Phoenix contact. Ponujajo vse – od svetovanja do projektov na ključ , predvsem pa elemente za strojegradnjo, avtomatizacijo in inštalacijo ter krmiljenje pametnih zgradb.

    Slike niPoslovanje je v prejšnjem letu preseglo vsa pričakovanja, tako na nivoju slovenskega podjetja kot tudi na nivoju celotnega koncerna. Presegali so načrte in cilje na vseh področjih. Tudi letos imajo praktično že razprodano proizvodno, celo brez dveh večjih naročil, ki se jim še obetata. Imajo nov izdelek, ki ga sicer na sejmu niso razstavili, Protolaser U3. Uporablja ultravijolično svetlobo in je pravzaprav multifunkcijska naprava, s katero lahko režemo, vrtamo in odstranjujemo baker z vseh materialov, ki se uporabljajo v elektroniki: vsi laminati, steklo, aluminij…

    Slike niSiemens je na sejmu IFAM 2012 predstavil najnovejšo družino operaterskih panelov z imenom »SIMATIC HMI Comfort Panels«. Za celotno družino je značilna enotna funkcionalnost in bogata opremljenost s komunikacijskimi vmesniki. Vsi operaterski panelov velikosti od 4 inčev do 22 inčev vsebujejo PROFINET in PROFIBUS komunikacijska vmesnika. Prav tako so na voljo USB vmesniki (Host in Device). Vse različice operaterskih panelov ponujajo številne funkcionalnosti kot podpora receptom, arhivom, uporabi skript, omogočajo tudi izris grafa F(x).

    Slike niZastopajo podjetja Rockwell Automation (Allen Bradley), Prosoft technology, Korenix in japonsko podjetje IAI, ki je vodilni svetovni proizvajalec električnih cilindrov, ki se vse pogosteje uporabljajo v aplikacijah, kjer je potrebno natančno pozicioniranje, poleg tega pa so proizvajalec portalnih in SCARA robotov.

    Slike niTrend zadnjih let pri National Instruments je prehod na vgnezdene sisteme, ki nadomeščajo klasične PC sisteme z realnočasovnimi sistemi. Če se je podjetje prejšnja leta predstavljalo z bolj širokim spektrom ponudbe in splošno predstavitvijo, poskušajo letos nastopiti bolj segmentno. Energetika, vgnezdeni sistemi, avtomatika, telekomunikacije in tako naprej. Za avtomatiko predstavlja vgnezden sistem FPGA vezje, zato ga poskušajo približati širšemu krogu uporabnikov, da imajo vsi možnost brez nekega posebnega znanja neke strojne kode s pomočjo orodji, ki so na razpolago, uporabljati tehnologijo, ki je bila doslej dostopna le specialistom. V energetiki so možnosti uporabe produktov National Instruments resnično skoraj neomejene.

    Slike niPodjetje Elektrospoji je družinsko podjetje, ki je nastalo iz nekdanjega podjetja Weidmuller. Prav letos, ko praznujejo 15. obletnico podjetja, se je zamenjalo tudi vodstvo podjetja. V podjetju je devet redno zaposlenih delavcev, občasno pa za krajša časovna obdobja zaposlijo še dodatno delovno silo. Kot direktor podjetja sedaj nastopa gospod Matevž Sočan, ki je na tem položaju zamenjal svojega očeta. Osnovni prodajni program je še vedno celotna ponudba Weidmullerja, ki je eden od vodilnih proizvajalcev vgradnih elementov za stikalne omare. Poleg tega ponujajo tudi vse, kar gre običajno tu zraven: orodja, omarice, konektorje in ostalo.

    Slike niV podjetju kot je FDS Research je težko govoriti o novostih, saj je njihova lastna programska oprema temelj, na katerem je zgrajeno mnogo zahtevnih celostnih rešitev s področja računalniškega vida. V bistvu ves čas razvijajo orodja, ki omogočajo konfigurabilnost in izgradnjo končnih rešitev po zahtevah uporabnika s standardnimi prilagodljivimi moduli. Nastavijo le še ustrezne parametre znotraj modula, zato je bistveno skrajšan čas razvoja takšne aplikacije.

    Slike niPredstavili so novost podjetja OMRON, platformo za avtomatizacijo Sysmac, ki ni več klasični krmilnik, ampak lahko govorimo o »machine controller«-ju. V krmilniku so združene funkcije klasičnega programirljivega krmilnika, krmilnika servo osi in vision sistema, kar je pravzaprav vse, kar nek sodoben stroj potrebuje: krmilje, servo pogone in končno kontrolo produktov. Ta krmilnik, ki so ga predstavili tudi na forumu, je tudi za OMRON prelomnica na področju avtomatizacije.

    Slike niPodjetje Kolektor Group je predstvil zanimiv izdelek, elektronsko lupo eMag i2, ki bo nepogrešljiv pripomoček povsod tam, kjer se je doslej uporabljala klasična optična lupa, lupa eMag i2 zaradi svoje enostavne zasnove in prijazne uporabe omogoča hitrejše in bolj kakovostno pregledovanje izdelkov. Primerna je za kontrolo manjših in srednje velikih serij izdelkov, kjer druge rešitve niso ekonomične, dopušča pa tudi obvladovan in postopen prehod na avtomatizirano kontrolo kakovosti s strojnim vidom.

    Slike niPodjetje PS iz Logatca je letos predstavilo DC pogone Mentor MP proizvajalca Control Techniques, majhne in kompaktne servo regulatorje Digitax ST Control Techniques , pozicijske krmilnike Trio Motion Technology MC464, MC403 in MC405, nov komunikacijski modul SM Profinet, SM EtherCat ter merilne sisteme ELGO Electronic .

    Slike niPodjetje Beckhoff je na sejmu prestavilo modul za servomotorje EL7201. Največja obremenitev modula je 200W. Modul EL7021 ima priključek za resolver. V kombinaciji z motorji serije AM3100 ponuja visok navor, visoko in stabilno hitrost in zato idealno rešitev za aplikacije, kjer je zahtevana visoka dinamika in točno pozicioniranje. EL7201 je izdelan za modularne sisteme s hitrim vodilom EtherCAT. Predviden pričetek proizvodnje novega modula EL7201 je v prvih mesecih letošnjega leta.

    Slike niRittal Flex-Block je veliko več kot le podstavek – na novo razvita ponudba »Rittal Flex Block« podstavka navdušuje kot alternativa podstavkom iz jeklene pločevine zaradi svoje prilago

    dljivosti in hitrega sestavljanja. Ta inovativna dodatna oprema iz sintetičnih materialov ponuja uporabniku možnost uporabe kot postavka pod ohišjem ali pa se ga uporabi za zapiranje nad ohišjem – brez potrebe po uporabi orodja.

    Slike niPri podjetju Tipteh d.o.o. se ukvarjajo z zastopanjem in distribucijo elektromehanskih in elektronskih komponent ter sistemov priznanih industrijskih proizvajalcev . Njihov prodajni program pokriva potrebe avtomatizacije na vseh področjih industrije: na orodnih strojih, v robotiki, proizvodnih in transportnih linijah, telekomunikacijah, energetiki, prehrambeni, lesni, papirni, procesni industriji, na področju pakiranja, igralništvu… Poleg prodaje je osnovna naloga in cilj podjetja predvsem dobra tehnična podpora in svetovanje, ki temelji na izkušnjah in šolanem kadru. Za vso opremo, ki jo v podjetju zastopajo pa nudijo svetovanje pri izbiri, uporabi in konfiguraciji.

    Slike niNa sejmu smo se predstavili tudi člani uredništva revije Svet elektronike. Sejem je bil odličen, verjetno ne samo za nas, pač pa za vse razstavljalce. Za nas lahko rečem, da smo veseli, ker ste nas obiskali, nekateri zato, da ste nam namenili kakšno lepo besedo, drugi pa tudi zaradi poslovnih priložnosti. Na sejmu smo predstavili dva najnovejša AVR programatorja: Proggy II in MikroB. Prvi je cenovno ugoden USB ISP programator, ki se nahaja v ličnem ohišju, drugi pa je najcenejši AVR programator, kar smo ga sploh ponudili, saj stane samo 9 Evrov!

    IFAM 2012 je za nami. V tej kratki reportaži smo predstavili le nekaj podjetij in upam, da nam ne zamerite, ker žal nismo utegnili obiskati vseh. Enostavno je to bilo nemogoče v teh kratkih treh dneh, ki so bili v glavnem polni obiskovalcev. Veseli smo bili, ker smo se srečali z marsikom od vas in poklepetali o marsičem, za kar običajno ni časa. IFAM se razvija v sejem s tradicijo in postaja mesto, kjer se srečuje stroka s področja avtomatizacije in elektronike. Upamo, da se bo zgodba o uspešnem IFAM-u nadaljevala v letu 2013 in še naprej!

    Celotni članek

    Reportaža IFAM 2012

    2012_SE195_11

    www.svet-el.si