0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoVprašanja o IoT testiranju

    Vprašanja o IoT testiranju

    Avtor Martin Varga odgovarja na aktualna vprašanja testiranja IoT naprav, ki jih je vedno več.

    Avtor: Martin Varga

    Kateri so glavni izzivi pri IoT testiranju – število IoT platform, komunikacijski protokoli, varnost?
    Sam internet stvari ne prinaša le ene komunikacijske tehnologije, temveč več tehnologij, kot so celične (LTE, 5G) in brezžične tehnologije kratkega dosega (WLAN, Bluetooth). Seveda mora IoT naprava podpirati te tehnologije za zagotavljanje različnih storitev, zato je glavni izziv pri IoT testiranju preizkušanje različnih vidikov vsake komunikacijske tehnologije. Poleg večjega števila komunikacijskih tehnologij je izziv tudi testiranje različnih plasti v IoT napravi. Medtem ko testiranje, osredotočeno na fizično plast komunikacijske tehnologije, zagotavlja nemoteno povezljivost, je testiranje aplikacijske plasti pomembno za ugotavljanje težav pri uporabniški izkušnji ali pravilnem delovanju storitev, ki jih ponuja IoT naprava.

    Kaj razvijalci napačno razumejo pri IoT testiranju?
    Razvijalci najverjetneje mislijo, da so tehnologije interneta stvari že dovolj razvite in zasnovane za nemoteno povezovanje in komunikacijo. Kljub temu, da je to res, vsaka IoT naprava prinaša določeno edinstveno zasnovo komponent, ki seveda vplivajo druga na drugo in se lahko tudi medsebojno motijo. Če IoT naprava ni ustrezno preizkušena, nikoli ne boste vedeli, kako deluje zasnova komponent v napravi, ne glede na zrelost tehnologije. Druga težnja razvijalcev bi lahko bila, da je testiranje zapleteno, kompleksno in drago, kar ne drži, saj obstajajo testni in merilni sistemi, ki zagotavljajo enostavne, učinkovite in stroškovno uravnotežene rešitve, ki na koncu prihranijo veliko stroškov v procesu načrtovanja IoT naprave.

    Kaj je dobra strategija IoT testiranja in zakaj je tako pomembna?
    Dobra strategija IoT testiranja je, da jo imate. To pomeni, da je treba v vsaki fazi načrtovanja in razvojnega cikla IoT naprave izvajati konkretna testiranja in meritve. Razvoj IoT naprave brez testiranja in meritev med razvojnim ciklom lahko povzroči drage posledice, saj naprava ne deluje po pričakovanjih ali pa naprava končnemu uporabniku zagotavlja le delne storitve ali jih celo sploh ne zagotavlja.

    Kako se razvojno IoT testiranje razlikuje od proizvodnega testiranja?
    Ključna razlika je v hitrosti meritev. Testiranje interneta stvari v razvojni fazi običajno zahteva popolno simulacijo omrežja in vključuje protokolni niz za signalizacijo, kar zahteva čas za vzpostavitev komunikacijske povezave za meritve. Po drugi strani pa testiranje v proizvodni liniji zahteva hitre in natančne meritve, zato testiranje v proizvodni liniji ne vključuje sklada protokolov in signalizacije za vzpostavitev aktivne komunikacijske povezave med IoT napravo in testnim instrumentom. Preskus proizvodne linije deluje izključno v načinu brez signalizacije, pri katerem naprava odda določen signal in ga preskusni instrument izmeri, ali pa na drug način, pri katerem preskusni instrument odda določen signal in IoT naprava izmeri prejeti signal.

    Katere vrste opreme za IoT testiranje obstajajo ter kakšne so njihove prednosti in slabosti?
    Opremo za testiranje interneta stvari lahko razdelimo na opremo za celično testiranje, ki podpira celične tehnologije, kot so 5G, 4G, 3G in 2G, ter brezžično opremo kratkega dosega, ki podpira tehnologiji, kot sta Wi-Fi in Bluetooth. Ta vrsta opreme običajno služi kot omrežni simulator ali simulator naprave, da se preizkušana IoT naprava postavi v pravilno merilno stanje z uporabo signalizacije protokolnega sklada in izvede meritve. Takšno delovanje seveda zahteva nastavitev različnih parametrov, zaradi česar so meritve bolj zapletene, vendar se po drugi strani meritve izvajajo v realnih pogojih, kar zagotavlja, da bo IoT naprava delovala pravilno tudi pri komercialni namestitvi in uporabi. Druga vrsta testne opreme je usmerjena v nesignalno testiranje, pri katerem se testira samo fizični sloj brez vključevanja višjih slojev protokola ali aplikacije. Takšne meritve omogočajo manj zapleteno parametrizacijo in veliko hitrost meritev, vendar po drugi strani merijo le omejen del celotne IoT naprave, kar lahko povzroči negativna presenečenja pri karakteristikah in delovanju, ko je IoT naprava komercialno nameščena in uporabljena.

    Katere lastnosti, funkcije ali zmogljivost morajo razvijalci iskati v testni opremi interneta stvari?
    Oprema za preskušanje interneta stvari mora omogočati več vrst meritev, kot so meritve radijskih frekvenc in/ali meritve tipa aplikacije. Prav tako mora zagotavljati zadostno natančnost in kakovost pri ustvarjanju signalov in analizah, da lahko natančno izmeri delovanje IoT naprave. Pomembna dejavnika pri testni opremi sta tudi enostavna parametrizacija in intuitivno upravljanje.

    Kako lahko oprema za testiranje interneta stvari pripomore k izboljšanju uporabnosti in skrajšanju časa za dajanje na trg – katere funkcije pri tem pomagajo?
    Oprema za testiranje interneta stvari ponuja učinkovite simulacijske in merilne zmogljivosti, pri katerih ima razvijalec okolje pod popolnim nadzorom. Takšno okolje omogoča preverjanje in merjenje pričakovanega obnašanja in delovanja skozi celoten razvojni cikel, zato ni zamud zaradi ponovnega načrtovanja ali odpravljanja napak pri načrtovanju. Preizkušanje predhodne skladnosti, ki se opravi v podjetju, preden se opravi popolno certifikacijsko preskušanje, prihrani čas in denar ter omogoča hitrejšo uvedbo in komercialni zagon IoT naprave na trgu.

    Ali je čas nastavitve glavno vprašanje? Ali možnost hkratnega testiranja več IoT naprav?
    Čas nastavitve je pomemben pri testiranju na proizvodni liniji, kjer je pomembna hitrost meritev in zmogljivost zaradi velikega števila naprav, ki jih je treba izdelati. Z vzporednim testiranjem več naprav hkrati se seveda poveča zmogljivost in s tem celoten obseg proizvodne linije.

    Kaj ponuja podjetje Anritsu na tem področju?
    Anritsu ponuja večtehnološko rešitev za testiranje velikega obsega proizvodne linije, ki omogoča vzporedno testiranje večjega števila naprav z visoko natančnostjo. Poleg testiranja v proizvodni liniji Anritsu ponuja tudi druge rešitve za testiranje in meritve za celične in brezžične IoT naprave kratkega dosega, ki se uporabljajo pri izdelavi prototipov, oblikovanju in razvoju, z edinstvenimi funkcijami za enostavno in hitro nastavitev za učinkovite in kompleksne meritve.

    Ali njegove rešitve ponujajo nekaj, česar ne morejo zagotoviti konkurenti, npr. večjo zmogljivost ali boljšo uporabnost kot druge možnosti na trgu?
    Anritsu zelo dobro razume inženirje in razvijalce, ki izvajajo ali potrebujejo različne vrste meritev. Sama tehnologija, bodisi celična ali brezžična za kratke razdalje, prinaša določeno stopnjo zapletenosti pri določanju parametrov in nastavitvah merilnega okolja. Zato je zelo pomembno, da ima Anritsu testno opremo, ki omogoča nemoteno, enostavno, intuitivno in stabilno nastavitev meritev, s katero je mogoče premostiti kompleksnost tehnologije do razumljivih in jasnih rezultatov. Anritsu kot podjetje za testiranje in meritve ni le dobavitelj testne opreme, temveč se razvija v partnerja za testiranje in meritve za vse svoje stranke.