Končno dopusti
Drage bralke in dragi bralci, končno je prišel tisti čas leta, ko si lahko malce oddahnemo od vsakodnevnega dela in vzamemo v roke kakšno knjigo, se odpravimo na izlet, se posvetimo svoji družini ali celo hobiju. Gotovo si vsak od vas naredi načrte za dopust, tudi jaz jih imam. Nekaj bo morja, nekaj izletov – tudi z družino, nekaj pa tudi elektronike oziroma radioamaterstva. Kot nekateri veste, sem tudi radioamater in združujem prijetno s koristnim – elektroniko in radioamaterstvo, ne nujno v tem vrstnem redu.
Seveda je poletje tudi čas, ko si vzamemo malce več časa za tiskane medije – naj bodo to razne revije, knjige in podobno.
Zato smo vam za poletje pripravili revijo z zanimivimi članki, ki bodo tudi pri vas obudili željo po spajkanju, ali mogoče programiranju – ali pa celo oboje.
Če ste vsaj malce avdiofila – torej ljubitelja dobrega zvoka in ste malce glasbenika, potem je samogradnja NF ojačevalnika za kitaro pravi članek za vas. Težko bi zapisal, kaj je takega v NF ojačevalnikih, narejenih z elektronkami. Gotovo ste že srečali kakšnega avdiofila ali kitarista, ki prisega na »lampaše«, kot popularno imenujemo ojačevalnike z elektronkami. Na fakulteti so nam omenjali, da tranzistorski ojačevalniki v svojem izhodnem signalu, poleg ojačenega želenega signala, generirajo lihe harmonike, medtem ko ojačevalniki na elektronke generirajo sode harmonike. Zvok z lihimi harmoniki je nekako trd, medtem ko je zvok s sodimi harmoniki mehkejši – če se lahko tako izrazim. Gotovo bi slišali razliko med enim in drugim ojačevalnikom, tudi jaz sem jo slišal, ko smo pri kolegu preizkušali različne NF ojačevalnike. Tukaj se bom ustavil, saj ne bom zahajal na področje »zlatih« kablov za zvočnike, ki je po mojem trdnem prepričanju zgolj odličen vir zaslužka na kupcih.
Programerji boste krmili motor v Arduino in Bascom-AVR okolju. Včasih je pri motorju dovolj, da se vrti samo v eno smer. Se pa seveda dogodi, da se mora motor vrteti tudi v obratni smeri, včasih pa ga moramo tudi na hitro ustaviti prav z ustrezno elektroniko in programom, ki elektroniko krmili.
Če pa vas skrbi okolje in plini v okolju, potem si preberite članek o senzorjih plina in kako enega od senzorjev priključiti na mikrokontroler.
Vse to in še cel kup zanimivih novic boste našli v tokratni reviji.
Želim vam prijetno poletje z veliko lepimi doživetji in dobrimi projekti. Mi se pa vidimo v septembru, morda celo na sejmu MOS v Celju, kjer bomo tudi mi. Vljudno vabljeni, da nas obiščete.
Lep pozdrav!
Jure
UVODNIK
4 Končno dopusti
Jurij Mikeln
NOVICE
5 Podaljšane temperaturne vrednosti omogočajo daljšo življenjsko dobo zmogljivih relejev v kompaktnem ohišju
https://omron.eu
6 Infineon predstavlja MOSFET-e CoolSiC™ 400 V, ki na novo opredeljujejo gostoto in učinkovitost napajanja za strežnike umetne inteligence
https://www.infineon.com
7 LED-ica s tremi priključki povečuje hitrost in funkcije v optoelektronskih čipih
https://en.ustc.edu.cn
PREDSTAVLJAMO
10 Elektretni kondenzatorski mikrofoni: ne samo za govor in petje
Avtor: Jochen Neller
https://www.rutronik.com
12 Manjše TVS diode za boljšo zaščito
Avtor: Rolf Horn
https://www.digikey.com
14 Tudi na MOS 2024 Stičišče znanosti in gospodarstva
MNZ
https://www.gov.si
15 Simfonija elektrotehnike+
Avtor: Fakulteta za elektrotehniko
https://fe.uni-lj.si
17 Memristorji in bionske taktilne naprave
Avtor: Janez Škrlec, inženir mehatronike
18 Razstava in konferenca InnoElectro je bila 2x večja!
www.innoelectro.com
21 Prehod na SiC pri elektrifikaciji
Avtor: Andreas von Hofen
https://www.microchip.com
24 Reportaža Ideen Expo in RoboCup Junior, Hannover Nemčija 11.6.2024 – 17.6.2024
https://svet-el.si
PROGRAMIRANJE
28 Shield-B, razvojna ploščica za Arduino Uno (2) – DC motor
Avtorja: Mag. Vladimir Mitrović, Robert Sedak
34 M5Dial – brezžične komunikacije
Avtor: dr. Simon Vavpotič
https://pcusbprojects.com
39 Zaznavanje senzorja plina MQ2 z Arduinom
https://www.electrovigyan.com
SAMOGRADNJA
41 Senzorji plinov
Avtor: Jurij Mikeln
46 Kitarski ojačevalnik na elektronke 25W
Avtor: Ivo Hribovšek, S50IH
https://pulsar-tech.si