0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeModularna vremenska postaja (3)

    Modularna vremenska postaja (3)

    V ponudbah številnih trgovcev z elektroniko za domačo rabo zasledimo take ali drugačne vremenske postaje. Modularna vremenska postaja je naprednejša in cenejša od komercialnih izdelkov, saj omogoča ne le merjenje in beleženje podatkov o temperaturi, vlagi in zračnem tlaku ter brezžičen sprejem podatkov iz zunanjih modulov, temveč je dostopna tudi preko vodila USB, od tam pa preko PC, tudi iz interneta.

    Slike niV pretekli, julijsko/avgustovski, številki Sveta elektronike je bila osrednja tema Vojne mikrokontrolerskih jeder (angl. microcontroller core wars). Projekt Vremenska postaja »živi« v obeh svetovih: 8-bitnem in 32-bitnem. Vgrajena programska oprema PC USB Projects za PIC32MX250F128B je povsem enakovredna vgrajeni programski opremi za PIC18F26J50. Zato lahko priključimo isto tipalo na kateregakoli izmed njiju. »Stalo« nas bo le nekaj več mA toka, kolikor je PIC32 v povprečju požrešnejši od PIC18. Zato pa nudi veliko več programerskih užitkov in deluje bistveno hitreje. S PIC32 is lahko privoščimo tudi priklop manj zmogljivih in cenejših zunanjih naprav in več opravil naredimo programsko, ali pa dobimo veliko večjo odzivnost… PIC32 tudi ni nič manj zanesljiv od PIC18, vsaj za domače aplikacije ne. V prvem nadaljevanju so pozorni bralci opazili, da smo za osnovo oddaljene merilne enote uporabili kar termostat na osnovi PIC32MX250F128B, ki smo mu dodali sprejemno-oddajniški modul, RFM69CW. Zakaj pa ne? Saj ima kar dve temperaturni tipali, hkrati pa lahko preko brezžične zveze spremljamo tudi stanje releja za vklop in izklop hladilnika.

    Slike niZ dodatnim modulom se pri zanesljivosti delovanja termostata hkrati ni prav nič spremenilo. Treba je poudariti, da deluje 24 ur na dan že skoraj 1 leto, brez ene same odpovedi. Zato je dobil dodatno nalogo in je zdaj pri vseh temperaturah prostora aktiven. Originalni termostat hladilnika namreč pri nespremenjenih nastavitvah in na pol praznem hladilniku preveč hladi. Da je treba venomer »malo obračati« gumb mehanskega termostata sicer piše tudi v navodilih. Zdaj ga lahko mirno damo na visoko nastavitev… Ko temperatura zdrsne prenizko, za odklop napajanja poskrbi PIC32. To je vsekakor smiselno, če zamrzovalni del ne uporabljamo, ali pa nam je vseeno, če je temperatura v njem nekoliko manj pod ničlo, kot si je zamislil proizvajalec, ki je prihranil z vgradnjo samo enega hladilnega kompresorja… Zdaj pa nazaj k Vremenski postaji!

    Iz preteklega nadaljevanja

    V preteklem nadaljevanju smo predstavili priklop komunikacijskega modula RFM69CW preko vodila SPI. Preko njega smo brezžično smo povezali zunanje merilne enote s tipali ADT7410 in bazno enoto.

    Tokrat se bomo lotiti še priklopov tipal za vlago in zračni pritisk. Priklop obeh na vodilo I2C ni načeloma zahteven, je pa potrebno kar nekaj računanja, da pridemo do dejanskih vrednost vlage in tlaka. Strojna enota za podporo vodilu I2C zahteva uporabo točno določenih nožic mikrokontrolerja, ki smo jih namenili že povezavi SPI in 4-bitni povezavi z LCD. Zato bomo uporabili prilagodljivi programski vmesnik I2C.

    Vso v članku omenjeno programsko opremo in primere uporabe lahko prenesemo iz spletne strani https://sites.google.com/site/pcusbprojects/6-downloads

    Programska podpora za vodilo I2C

    Večina mikrokontrolerjev PIC ima vgrajeno strojno podporo za vodilo I2C, vendar je njena uporaba omejena zgolj na določene izhodne nožice na ohišju mikrokontrolerskega čipa. Tako je pri PIC18F26J50 mogoča zgolj ena možnost, saj enota PPS ne omogoča prestavitev nožic enote MSSP. Pri PIC18 so sicer v splošnem na voljo priključki za dve vodili I2C, vendar je drugo vodilo dostopno preko vrad D, ki pa jih PIC18 v 28-nožičnem ohišju nima.

    Celotni članek

    Modularna vremenska postaja (3)

    2014_SE222_34