0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeNovi OLED prikazovalnik

    Novi OLED prikazovalnik

    Kot sem že večkrat zapisal, je poklic elektronika v današnjih dneh zelo lep. Na voljo so nam številne komponente in moduli po zelo ugodnih cenah. En takšnih modulov je 1,3 palčni OLED prikazovalnik, ki ga lahko krmilimo bodisi preko SPI ali preko I2C. V prikazovalniku je vgrajen krmilnik SH1106, ki je manjši brat krmilnika SSH1306. OLED modul lahko napajamo bodisi s 5 ali 3,3V brez sprememb.

    Slike niPredstavljeni OLED je v bistvu grafični prikazovalnik s 128×64 pikami. Vse to se nahaja na 3,5 x 2 cm velikem zaslonu, ki sveti svetlo modro. Ker je to grafični prikazovalnik, bodo programi, ki smo jih pisali za GLCD zaslone delali z manjšimi popravki kode. Bascom-AVR je simpatično orodje, v katerem imamo že vgrajeno podporo za klasični LCD ali GLCD, medtem, ko za OLED prikazovalnike te podpore še ni. Zato je potrebno »ročno« napisati program za SPI kot tudi I2C krmiljenje. Vendar ne dvomim, da ne bi v kratkem napisali knjižnice za krmiljenje OLED modulov.

    Obstaja več vrst OLED modulov z različnimi krmilniki. Najbolj uveljavljen krmilnik je SSH1306, ki poleg krmiljenja OLED zaslona omogoča tudi premikanje zaslona levo/desno in gor/dol, oboje z enostavnimi ukazi. Na žalost je v OLED modul, ki ga predstavljamo, vgrajen krmilnik SH1106, ki je manj zmogljiv (beri – cenejši) in ne omogoča premikanja zaslona. Ne samo to, SH1106 je tudi interno precej drugačen, kot SSH1306, zato se zna zgoditi, da določeni programi, ki so napisani za SSH1306 na OLED modulu sploh ne bodo delovali. OLED modul bo tako rekoč »mrtev«. Niti osvetlitev se ne vklopi, dokler na zaslon ne pripeljemo pravilnih krmilnih signalov. Seveda pa ima »naš« OLED modul s SH1106 tudi prednost: je cenejši, kot OLED moduli z vgrajenim SSH1306. Če torej nimate zahtev, da bi morali uporabiti SSH1306, pač pa zgolj odlično sliko za ugodnejšo ceno, potem bo naš OLED modul odlična izbira.

    Nastavitve prikazovalnika

    Slike niKot omenjeno, lahko OLED modul krmilimo preko SPI ali I2C vodila. Razlika med obema vodiloma je seveda v hitrosti prenosa podatkov in s tem prikaza na OLED-u. Tako je SPI bistveno hitrejši, kot I2C in priporočam, da privzeto uporabljate SPI. I2C je smiselno uporabiti tam, kjer primanjkuje priključkov na mikrokontrolerju.

    Na OLED modulu je potrebnih nekaj hardverskih nastavitev, s katerimi omogočimo krmiljenje po enem ali drugem protokolu.

    Spremembe so minimalne in jih lahko opravi praktično vsak elektronik, ki ima ustrezno opremo za spajkanje SMD komponent. Modul, ki ga kupite v naši Virtualni trgovini, deluje na SPI vodilu in mu ni potrebno spreminjati ničesar. Za delo preko I2C je potrebno narediti sledeče:

    • premakniti upor R3 na mesto R1,
    • namestiti kratkostičnik na mesto R8,
    • iz Vcc priključka vezati upor 4k7 na RST priključek,
    • GND priključek povezati z DC in CS

    Celotni članek

    Novi OLED prikazovalnik

    2015_SE227_52