0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjePametna hiša (1)

    Pametna hiša (1)

    Film »Sam doma« ostaja neločljiv spremljevalec božično-novoletnih filmov. Zdi se, kot da smo mu lahko ušli le pred letom 1990, ko ga še ni bilo v produkciji. Je sploh potrebno pisati za kaj gre? Govori o mladem fantu, ki ga je družina med odhodom na počitnice (na vso srečo) pozabila doma. Bil je priča večih vdorov (s poskusom kraje) v veliko, bogato opremljeno hišo. Hišo je branil zrelo in duhovito. A če bi izkoristil znanje o avtomatizaciji hiše, bi tatovom nagajal drugače, brez divjanja po hiši. Bil bi v veleblagovnici z igračami in tapkal gumbe na telefonu, kar je sicer čisto običajno za otroke, med tem pa bi se doma samodejno vklapljale in izklapljale naprave, ki bi prestrašile še hišne duhove…

    Slike nihisaV treh delih člankov Pametna hiša bomo poskusili implementirati nekaj pameti v hišo. V prvem delu smo poiskali primeren spletni vmesnik za upravljanje z napravami. Tu so naše naprave LEDice. Če se vam zdi prižiganje in ugašanje luči brez zveze ne pozabite, da je bila prva potegavščina v filmu, ki je odgnala tatove, prav prižiganje luči ob pravem času. Za konec smo dodali še brezžične vtičnice, na katere lahko priklopite tudi kaj bolj konkretnega.

    Pametna hiša?

    Pametna hiša je hiša, v kateri najdemo elemente avtomatizacije hiše.

    Avtomatizacija hiše (ang. home automation) predstavlja avtomatizacijo aktivnosti znotraj hiše. Z uporabo računalnikov lahko nadziramo osvetljavo, ogrevanje, hišne aparate ali dele hiše (okna ali vrata). Sistemi za avtomatizacijo so lahko enostavni (daljinsko upravljanje luči) ali bolj zahtevni (mreža računalnikov/mikrokontrolerjev s senzoriko). Značilne lastnosti teh sistemov so, da lahko v vsakem trenutku vidimo v kakšnem stanju so naprave v sistemu, jih oddaljeno upravljamo, sistem pa nas z alarmi, napakami in obvestili obvešča o spremembah stanja. Cilj ali prednost avtomatizacije je enostavnejše bivanje, varnost in učinkovita izraba energije.

    Slike niS prihodom interneta stvari (ang. Internet of Things, IoT) se je priljubljenost avtomatizacije hiše le še povečala. Nič več nas ne skrbi ali bo hiša topla, ko se vrnemo z dopusta, saj znamo že precej časa prižgati peč na daljavo, ampak tudi ali je vrt zalit, kako je z rožami, ali so živali dobile hrano, kaj dela mačka? Ali se ambient oziroma »vzdušje« doma spreminja glede na tip dogodka, ki se odvija (večerja, zabava, običajen dan)? Ali gospodinjski roboti opravljajo svoje delo (sesalnik, kosilnica)? In hišnika zanima, ali so zaprta vsa okna? Z integracijo informacijske tehnologije v hišo, lahko njeni sistemi in naprave med sabo tudi komunicirajo [1].

    … in je v krogih DIY (ang. Do It Yourself) projektov precej oguljena tematika. Odločili smo se, da vam jo skozi tri dele člankov na to temo, vseeno poskušamo približati.

    Enostavni spletni vmesnik

    Slike niKdo od vas še ne pozna Instructables [2], zakladnico DIY projektov? Tam smo našli zametek naše pametne hiše. Iskali smo nekaj, kar bi nam omogočilo izdelavo »lastnega« spletnega vmesnika. Nekaj, kar bi nam služilo kot osnova za nadgradnjo. Izbrali smo si »Preprost in intuitiven vmesnik za Raspberry Pi« [3]. Ta projekt opisuje izdelavo spletnega vmesnika za prižiganje in ugašanje serije LEDic. Prepričala sta nas enostavna uporaba in videz spletnega vmesnika, ki ga pregledujemo na telefonu, saj je prav ta tisti, ki ga bomo največ uporabljali po končani implementaciji našega sistema.

    Celotni članek

    Pametna hiša (1)

    2015_SE236_37