0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeProgramiranje PIC32 (11)

    Programiranje PIC32 (11)

    32-bitni mikrokontrolerji prinašajo v svetova elektrotehnike in računalništva povsem nove dimenzije. Hitrost, odzivnost, sorazmerno veliko pomnilnika in strojno podprto digitalno procesiranje signalov omogočajo, da vse več analognih komponent nadomestimo s programsko logiko. Hkrati lahko izdelamo kakovostnejše rešitve.

    Slike niZ desetim delom se je zasnova serije člankov nekoliko spremenila. Večji poudarek smo dali praktičnim primerom, manj prostora pa smo namenili razlagam delovanja posameznih funkcijskih enot PIC32, saj jih najdemo v referenčni dokumentaciji in podatkovnih polah posameznih mikrokontrolerjev.

    Tokrat bomo spoznali vzporedno vodilo PMP (vzporedna vrata gospodarja, angl. paralel masterport), ki omogoča uporabo PIC32 za gradnjo večjih računalnikov z do 12-bitnim naslovim in 8-bitnim podatkovnim vodilom. Obe vodili je mogoče tudi multipleksirati in tako povečati naslovni prosto in dolžino podatkovne vrstice. PMP zato ju pogosto uporabljamo tudi za priklop hitrih EEPROM-ov z vzporednimi podatkovnimi in naslovnimi vodili.

    Nadaljevali bomo tudi s primeri uporabe PIC32. Najprej bomo predstavili PIC32 v vlogi grafičnega procesorja za GLCD. Nato bomo na vremensko postajo na osnovi PIC32MX270F256B programsko povezali še tipalo za merjenje relativne važnosti zraka in prikazovalnik na osnovi mikrokontrolerja PIC18F4550.

    Zgradba in delovanje

    Vzporedno vodilo PMP

    Slike niPMP je 16-bitna funkcijska enota za priključitev naprav z vzporednimi vodili v različnih režimih delovanja. Na voljo imamo do 16-bitno podatkovno in naslovno vodilo ter nadzorno vodilo, katerega število signalov je odvisno od izbire širine naslovnega vodila. Širino podatkovnega vodila lahko izbiramo med 8 in 16 biti, medtem ko je širina naslovnega vodila manjša na račun več signalov na nadzornem vodilu. Slednje ima obvezna signala PMWR in PMRD, s katerima se določa smer toka podatkov, medtem kot so signali PMCSx za izbiranje na vodilo priključenih naprav opcijski (PMCS, signal za izbiro čipa, angl. chip select signal). Izberemo lahko 0, 1 ali 2 signala. Temu primerno manj je tudi bitov naslovnega vodila. Zelo dobro je, da lahko signalov PMCSx, PMWR in PMRD lahko izberemo programsko, saj tako morebitna vgradnja prilagoditvenih signalnih pretvornikov ni potrebna.

    Celotni članek

    Programiranje PIC32 (11)

    2016_SE237_36