0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeProgramiranje PIC32 (12)

    Programiranje PIC32 (12)

    32-bitni mikrokontrolerji prinašajo v svetova elektrotehnike in računalništva povsem nove dimenzije. Hitrost, odzivnost, sorazmerno veliko pomnilnika in strojno podprto digitalno generiranje in procesiranje signalov smo preverili tako, da smo sestavili daljinsko vodeno vozilo iz kock LEGO.

    Slike niV preteklem nadaljevanju smo spoznali vzporedno vodilo PMP (vzporedna vrata gospodarja, angl. paralel master port), ki omogoča uporabo PIC32 za gradnjo večjih računalnikov z do 12-bitnim naslovim in 8-bitnim podatkovnim vodilom. Obe vodili je mogoče tudi multipleksirati in tako povečati naslovni prosto in dolžino podatkovne vrstice. Zato ju pogosto uporabljamo tudi za priklop hitrih EEPROM-ov z vzporednimi podatkovnimi in naslovnimi vodili. PIC32 smo zato predstavili tudi v vlogi grafičnega procesorja za GLCD. Nato smo z vremensko postajo s pomočjo PIC32MX270F256B programsko povezali še tipalo za merjenje relativne važnosti zraka in prikazovalnik na osnovi mikrokontrolerja PIC18F4550.

    Tokrat bomo v teoretičnem delu spoznali strojni primerjalnik analognih vrednosti napetosti in enoto za merjenje časa polnjenja, oziroma kapacitivnosti. Novo znanje bomo uporabili tudi v praktičnem delu. Nato se bomo lotili izdelave daljinsko vodenega vozila iz kock LEGO in spoznali, da je pomembno predvsem veselje do sestavljanja.

    Zgradba in delovanje

    Primerjalnik analognih vrednosti

    Slike niMikrokontroler je lahko tudi most med digitalno in analogno tehniko. PIC32 ima vgrajene do 3 analogne primerjalnike z digitalnim izhodom, pri čemer ima poddružina PIC32MZ dva, starejša poddružina, PIC32MX, pa do tri. Primerjalniki delujejo na osnovi operacijskih ojačevalnikov, katerih vhode povežemo s priključki na ohišju mikrokontrolerja (CxINy, kjer je x = 1,2 ali 3, y= A,B,C ali D), ko primerjalnik vključimo. Izhod primerjalnika Cx je logična vrednost 1, če je napetost na vhodu pozitivnem vhodu (+) večja od napetosti na negativnem vhodu(-), ali logična vrednost 0, če je napetost na pozitivnem vhodu manjša od napetosti na negativnem vhodu. Rezultat primerjanja je na voljo v statusnem registru, CMSTAT; medtem ko ima za nastavitve vsak primerjalnik na voljo svoj nadzorni register. Nadzorni registri so: CMxCON, kjer je x = 1,2 ali 3.

    Vhodi INxA vezani na pozitivne vhoda primerjalnikov, medtem ko so vsi ostali vhodi in referenčni napetosti: Cref in Iref, preko analognega multiplekserja vezani na negativne vhode primerjalnikov. Vir negativnega vhoda za vsak primerjalnik izberemo v nadzornem registru, CMxCON. Velja omeniti še, da, je Cref zunanja referenčna napetost, Iref pa je notranja referenčna napetost, ki je enaka 1,2 V.

    Celotni članek

    Programiranje PIC32 (12)

    2016_SE238_38