
2019_271_1
Zdaj se pa začenja!
Ja, dragi bralci, začenjamo pisati o IoT malo bolj podrobno. Sodelavci Mariborske FERI bodo v seriji člankov predstavili tehnologije interneta stvari. Najprej se boste v seriji člankov lahko podrobno spoznali s tehnologijo, nato pa jo bosta avtorja predstavila tudi na IKTEM konferenci, ki se bo odvijala od 30. do 31. maja na Rogli.
Prav ste prebrali, IKTEM 2019 bo na Rogli. Spletna stran IKTEM je malce prenovljena – dodali smo ji rubriko »Pretekle IKTEM konference« in ji dodati nekaj fotografij iz pretekle konference. Za IKTEM 2019 pripravljamo zanimiv program, zato se občasno le vrnite na IKTEM spletno stran in preverite, kaj je novega.
Veliko pa je novega tudi v tokratni številki revije Svet elektronike. Ste vedeli, da v poplavi 3D tiskalnikov obstajajo tudi takšni, ki so predvideni za uporabo v industriji? Prav ste prebrali, v tokratni številki boste lahko prebrali več o 3D tiskalniku primernem za industrijo predvsem zaradi 10x višje hitrosti tiskanja, kot »klasični« 3D tiskalniki. Omenjen tiskalnik bo predstavljen tudi na IKTEM 2019 konferenci.
Ko pa že pišem o 3D tiskalnikih si preberite zanimiv članek o 3D tiskanju v vesolju. No boste rekli, da to ni nič posebnega – pa vendar je. Na mednarodni vesoljski postaji je gravitacija praktično nič in zato je 3D tiskanje potrebno ustrezno prilagoditi.
Prilagajajo pa se tudi polprevodniki, ki jih bomo uporabljali v prihodnosti. Skupina raziskovalcev v Nemčiji in na Univerzi v Michiganu je pokazala, kako lahko infrardeči laserski impulzi v tanki polprevodniški plošči preklapljajo elektrone med dvema različnima stanjema, kar je klasično 1 in 0 v logičnih vezjih.
No, če se vrnemo na »klasične« polprevodnike, naj omenim tudi nove PIC mikrokontrolerje z vgrajeno periferijo, ki prevzema vedno več nalog, ki jih je prej obdeloval procesor znotraj mikrokontrolerja. Članek je zanimiv tudi zato, ker nakazuje rešitve praktičnih problemov.
Naj vas ob koncu uvodnika še povabim na ogled sejma IFAM 2019, ki se bo odvijal od 12. do 14. februarja na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Na sejmu bomo tudi mi s prenovljenim razstavnim prostorom. Vljudno vabljeni!
Lep pozdrav!
Jure
UVODNIK
- 3_ Zdaj se pa začenja!
NOVICE
- 5_ Raziskovalci razvili 3-D tiskane strukture, ki spremljajo in pomnijo, kako so bile uporabljene
www.sciencedaily.com - 7_ Nova metoda 3D tiska omogoča tisk keramike
www.rdmag.com - 8_ Računalniki na osnovi polprevodnikov
bi lahko bili milijon-krat hitrejši
www.rdmag.com - 11_ 3D tiskalnik na poti proti mednarodni
vesoljski postaji
www.nasa.gov - 13_ 3D tisk za industrijsko uporabo?
www.cgsplus.si - 14_ Nova baterija pridobiva energijo iz atoma
www.eurekalert.org - 16_ Topološki material je prvič vklopil in izklopil
www.sciencedaily.com
PREDSTAVLJAMO
- 18_ Poenostavite življenje z logiko
Avtor: Manu Venkategowda
www.microchip.com - 22_ Občutiti prihodnost
Avtorica: Nastasija Furjan - 24_ Naslavljanje vrzeli na področju digitalnih veščin z računalniškim razmišljanjem
Avtor: Jonathan Smith
www.farnell.com/si - 27_ Mobilne naprave z nizko porabo: NB1 in M1: Mobilna omrežja za internet stvari
Avtorica: Sarah Brucker
www.rutronik.com - 29_ Intervju s predstavnikom podjetja Quectel
Avtor: Jurij Mikeln - 30_ Idealna dioda je lahko inženirjev najboljši prijatelj
Avtor: Jim Harrison
www.analog.com - 34_ Tehnologije Interneta stvari
Avtorja: Grega Močnik in Danilo Zimšek - 39_ Uporaba filtrov s preklapljajočimi kondenzatorji za prihranek prostora in izboljšanje učinkovitosti
Avtor: Rich Miron
www.digikey.com
PROGRAMIRANJE
- 43_ Bascom-AVR knjižnice za Arduino module (13)
Avtor: mag. Vladimir Mitrović - 51_ Digitalni analizator signalov (2. del)
Avtor: dr. Simon Vavpotič
STIK
- 58_ Prodajni servis
https://trgovina.svet-el.si