0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPolnilnik litijevih akumulatorjev preko USB (Li-Ion/Li-Polimer)

    Polnilnik litijevih akumulatorjev preko USB (Li-Ion/Li-Polimer)

    V zadnjih nekaj letih je zabavna elektronika doživela pravi razcvet. Še posebej se je razvila veja digitalnih prenosnih naprav, kot so predvajalniki glasbe, kompaktni digitalni fotoaparati in videokamere, mobilni telefoni, GPS sprejemniki, prenosni računalniki in še bi lahko našteval.

    Danes si skratka več ne predstavljamo življenja brez njih. Vsi ti »gadgeti« oziroma prenosne napravice pa seveda potrebujejo napajanje in to so v veliki večini baterije. Pred časom so se na veliko uporabljale alkalne baterije ali akumulatorji Ni-Mh (še prej Ni-Cd), danes pa te v večini zamenjujejo litijeve baterije oziroma akumulatorji. Slednji imajo kar nekaj prednosti v primerjavi s sicer še vedno aktualnimi Ni-Mh členi, zato se ravno sedaj odvija njihov razcvet. Glavne prednosti litijevih akumulatorjev proti Ni-Mh so manjša teža in velikost, ter višja izhodna napetost, ravno to pa jih naredi zelo praktič­ne za uporabo v prenosnih napravah. Te so danes v nekaterih primerih kar vgrajene v same naprave (mp3 predvajalniki in podobno), drugje pa jih lahko zamenjamo sami (mobilni telefoni, fotoaparati, video kamere,…). Polnjenje naprav z litijevimi akumulatorji največ­krat poteka kar preko USB priključ­ka (zakaj je temu tako je razloženo malo kasneje), to pa je še ena izmed prednosti uporabe litijevih akumulatorjev. Se pa najdejo tudi izjeme – danes so to predvsem digitalni kompaktni (in DSLR) fotoaparati – kjer poleg samega fotoaparata dobimo zunanji polnilnik litijevega akumulatorčka, ki pa deluje samo na omrežno napetost. Dokler imamo na voljo omrežno napetost je vse lepo in prav, ko pa te ni potem pa…

    Lep primer je na primer uporaba omrežnega polnilca v avtomobilu, kjer imamo samo 12V. Sicer obstajajo pretvorniki (inverterji), ki spremenijo 12V v omrežnih 230V, vendar se mi to zdi samo nepotrebna elektronika, ki poleg velikosti prinese še nekaj gretja, poleg vsega tega pa je tukaj še slab izkoristek (in kompliciranje). Ravno to pa je razlog, da se sam ponavadi podam v iskanje preprostejših alternativnih rešitev. Tako sem prišel do polnilnika litijevih akumulatorjev, ki ga priključimo kar na USB vhod.

    Celotni članek

    Polnilnik litijevih akumulatorjev preko USB (Li-Ion/Li-Polimer)
    2009_SE166_44
    Prejšnji članek
    Naslednji članek