0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaKako povečati število izhodnih pinov?

    Kako povečati število izhodnih pinov?

    Uporabniki Bascoma že poznajo vezje PCF8574A (P). To je I2C, 8-bitni I/O expander, vezje, s pomočjo katerega lahko preko I2C vodila povečamo število I/O pinov.

    V primeru, da v aplikaciji potrebujete samo večje število izhodnih pinov, lahko uporabite veliko cenejše vezje, serijski pomikalni register CD4094.

    Slike ni

    Sam sem že pred časom imel potrebo, da bi na 20-pinski mikrokontroler zraven vse periferije, ki je že bila gor, moral dodati še en LED prikazovalnik. Za krmiljenje tega prikazovalnika sem potreboval 8 pinov, ki jih nisem imel na razpolago. Po daljšem razmisleku sem začel brskati po starih zalogah vezij, ki jih skoraj ne uporabljam več. Na hitro sem pogledal po starih knjigah, kaj bi lahko uporabil, in ugotovil, da lahko s pomikalnim registrom dosežem enak učinek, kot bi ga s PCF8574 (ki ni ravno poceni).

    Uporaba pomikalnega registra za povečanje števila izhodnih pinov je že bila omenjena tudi na straneh revije Svet elektronike, vendar brez praktičnega primera.

    Tokrat vam bom ponudil način, kako to izvesti v praksi. Za ta namen sem narisal tudi tiskana vezja za krmiljenje štirih 7-segmentnih LED prikazovalnikov in LED bar-graf prikazovalnika krožne oblike z 32 LED diod različnih barv.

    Osnovno vezje za razširitev števila izhodnih pinov prikazano je na sliki 1.

    Preko vhodnih pinov: strobe (ST), clock (CLK) in data (DATA) krmilimo pomikalni register.

    Da bi v register vpisali podatek, ki se bo preslikal na izhodne pine (Q1 – Q8), moramo najprej pin strobe postaviti na visok nivo (tudi pin mikrokontrolerja smo imenovali STROBE), potem na pin data (Dat pin mikrokontrolerja) postavimo vrednost bita (0 ali 1) in zatem pin CLK postavimo na visok nivo. S postavitvijo pina CLK na visok nivo se v pomikalni register prenese vrednost prvega bita, takoj zatem lahko pin CLK spustimo na nizek nivo, postavimo vrednost drugega bita na pin DATA, ter postopek ponavljamo do vpisa vseh osmih bitov, na koncu bomo pin strobe postavili na nizek nivo in s tem omogočili prenos vpisane vrednosti na izhodne pine (Q1 – Q).

    Celotni članek

    TIV serijski SPI LED 4

    Program

    Kako povečati število izhodnih pinov?

    2009_SE163_41