0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaMajhne uganke za mlade elektronike (6)

    Majhne uganke za mlade elektronike (6)

    Razen tega, da lahko povzroči utripanje svetleče diode, je lahko astabilni multivibrator z integriranim vezjem LMC555 osnova še nekaterim drugim zanimivim vezjem. Okrog teh vezij se bodo vrtele naše naslednje uganke. Za primer si oglejmo vezje na sliki 23 in poskusimo oceniti, kakšna napetost bi lahko bila na priključkih kondenzatorja C2.

    Slike niKondenzator C2 je priključen na napajalno napetost prek diod D1 in D2. Upravičeno pričakujemo, da bo napetost na kondenzatorju enaka napajalni napetosti, zmanjšani za padca napetosti na diodah. Pričakovan padec napetosti na Schottky diodi BAT85 je okrog 0,2 V, na “običajni” silicijevi diodi 1N4148 pa okrog 0,6V. Napetost na C2 bi zato moral biti nekje med 3,8 in 4,6 V. Če pa sestavite vezje s slike 23, boste z merjenjem napetosti lahko ugotovili, da je napetost skoraj dvakrat višja od napajalne napetosti: Znaša namreč med 9 in 10 V! Kako se je lahko zgodilo kaj takega?

    18. uganka: kako se je napajalna napetost podvojila?

    Slike niRešitev te uganke bomo poiskali na sliki 24. Med prvo analizo vezja smo predvidevali, da je vezje “živo”, kar pomeni, da integrirano vezje na svojem izhodnem priključku 3 daje pravokotne impulze frekvence okrog 300 Hz. Z drugimi besedami, napetost na priključku 3 izmenično preklaplja med 0 V in 5 V. Zgornja shema na sliki 24 prikazuje trenutek, ko je napetost na izhodnem priključku 0 V. To je posledica stanja tranzistorskih stikal znotraj integriranega vezja: “zgornje” stikalo je razklenjeno, “spodnje” pa je sklenjeno in povezuje izhodni priključek na maso.

    Zato je tudi – priključek kondenzatorja C1 povezan na maso, oziroma na – pol napajalne napetosti. + pol kondenzatorja C1 je istočasno prek diode D1 povezan na + pol vira napajanja. V trenutku, ko se spodnje stikalo sklene, steče tok polnjenja kondenzatorja od + pola napajalne napetosti, prek diode D1, do kondenzatorja C1 in prek njega na maso. Kondenzator C1 se nabije in napetost na njegovih priključkih naraste vse do 4,8 V (recimo, da smo uporabili Schottky diode BAT85), potem pa “zeleni” tok preneha teči. Istočasno se prek diod D1 in D2 polni tudi kondenzator C2. Njegova napetost je nekoliko nižja, okrog 4,6 V, saj se polni prek dveh serijsko povezanih diod, zato se padca napetosti na njih seštejeta.

    Celotni članek

    Majhne uganke za mlade elektronike (6)

    2015_SE231_56