0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoObiskali smo Instrumentation Technologies

    Obiskali smo Instrumentation Technologies

    Spet sem se odpravil obiskati eno od zanimivih podjetij v Sloveniji. Tokrat sem se odpravil na Primorsko, točneje v Solkan pri Novi Gorici. Obiskal sem podjetje Instrumentation Technologies, kjer izdelujejo naprave, v katerih se faza signala sme premakniti za 5 femtosekund! Takole za predstavo: v petih femtosekundah še celo svetloba preleti samo 1,5 µm! Zato je kar nekako logično, da pri svojem delu uporabljajo, za marsikaterega elektronika, eksotično opremo, kot npr. spektralni analizator, ki deluje do 26 GHz.

    Zgodovina podjetja

    Slike niPodjetje je ustanovil njegov direktor g. Rok Uršič pred približno 14 leti. Vse se je pričelo, ko je g. Uršič končal študij na Fakulteti za elektrotehniko in je pri prof. Mlakarju delal diplomsko nalogo iz področja radiofrekvenčnega vezja, ki je delovalo na 5 GHz. Prav preko prof. Mlakarja je prišel v stik s tržaškim sinhrotronom, kjer se je tudi zaposlil. Delovna naloga je vsebovala razvoj sistema za pozicijo žarka sinhrotrona. Merjenje pozicije žarka pomeni, da na tisočinko milimetra natančno vemo, kje se nahaja žarek v sinhrotronu s premerom 300m. Na osnovi uspešno zaključenega projekta je dobil povabilo iz ZDA, kamor se je preselil z družino, saj je dobil službo v Thomas Jefferson National Accelerator Facility inštitutu za 4 leta. V tem času je sodeloval pri razvoju sistema za pozicijo žarka na pospeševalniku. Nato se je marca 1998 odločil za ustanovitev podjetja, ki je imelo sprva sedež v stanovanju tasta in tašče. To podjetje je sodelovalo pri priložnostnih projektih po vsem svetu, pri tem pa ves čas gojilo idejo, da bi prišli do svojega proizvoda. To jim je tudi uspelo leta 2003, ko sta se gradila dva velika pospeševalnika v Veliki Britaniji in Franciji. Tam so uspeli na razpisu z izdelkom, ki je bil takrat še v konceptualnih povojih. Takrat so prišli do svojega prvega izdelka, ki so ga poimenovali Libera. Od takrat naprej je podjetje pričelo širiti paleto svojih proizvodov z blagovno znamko Libera.

    Slike niTeh izdelkov je danes več kot 10, značilnost teh izdelkov pa je, da vsi merijo elemente žarka, bodisi da je to pozicija žarka, intenziteta ali celo faza. Te podatke lahko potem operater uporabi kot diagnostični instrument, ali pa je naprava povezana v zanko – sistem, ki preko aktuatorjev korigira pozicijo žarka. V primeru sinhrotrona, kot je Tržaški, so vibracije reda mikron zelo problematične.

    Koncept, ki so ga uporabili pri dveh sinhtrotronih, so tudi patentno zaščitili. V vseh letih delovanja so prijavili 9 patentov, podeljenih je 6, od teh so 3 mednarodni. G. Uršič je omenil, da so patentirali ključne tehnologije, s čemer so onemogočili konkurenco, da bi kopirala njihove izdelke. Ključni moment pri njihovem uspehu, je po besedah g. Uršiča v tem, da so kot prvi uspeli združiti zajem visokofrekvenčnih podatkov, FPGA in programsko opremo ter vse to ponuditi svojim kupcem kot eno celoto. S stališča obvladovanja tehnologij, je to sicer zahtevno za tako majhno podjetje, vendar pa z dobrim pristopom lahko optimalno obvladajo celoten proces. Ko so dali na trg prvo Libero, je to bilo prvič, da so integrirali analogni ter digitalni del in procesiranje v en sistem.Slike ni

    Pri prvih projektih so bili inovativni tako v tehnološkem kot tudi poslovnem delu, saj je bilo potrebno relativno velik projekt tudi financirati. Ta projekt so takrat izvedli z 10 sodelavci. Kasneje je podjetje seveda rastlo, tako v številu sodelavcev kot tudi v poslovnem smislu. Tudi razvoj novega izdelka se sedaj odvija drugače, kot v začetku poslovanja. Takrat so najprej naredili hardver in kasneje softver, ki so ga prilagajali glede na hardver. Danes načrtujejo bolj sistemsko in projekt obravnavajo kot celoto. V tistem začetnem času so zaradi zahtev projekta morali precej dobro zavihati rokave in takrat so se ogromno naučili, zaradi česar so danes vodilni v svetu na svojem področju delovanja.

    Celotni članek

    Obiskali smo Instrumentation Technologies

    2012_SE199_12

    www.i-tech.si

    Prejšnji članek
    Naslednji članek