0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeDDS generator signalov z integriranim testerjem komponent

    DDS generator signalov z integriranim testerjem komponent

    Avtor: Brian Millier
    email: bmillier1@gmail.com

    Pred kratkim me je lastnik revije Svet Elektronike Jurij Mikeln opozoril na star projekt DDS generatorja signalov, ki temelji na MCU Atmel AVR – ATMega8.

    Menil je, da bi bilo to zasnovo mogoče bistveno izboljšati z uporabo zmogljivejših MCU, ki so trenutno na voljo. To se mi je zdelo smiselno, zato sem se odločil, da to raziščem – uporabil sem MCU ESP32, ki je danes tako priljubljen zaradi svojih brezžičnih zmogljivosti in zelo nizke cene.

    Ugotovil sem, da uporaba zmogljivejšega ESP32 ne pomeni nujno, da dobimo zmogljivejši DDS generator signalov. Vendar se mi je zaradi nizke cene in enostavne programabilnosti še vedno zdelo smiselno izdelati generator signalov z uporabo ESP32. Da bi bil projekt še bolj koristen, sem se odločil, da dodam nekaj komponent in vključim tester komponent. Ta tester komponent temelji na starem projektu, ki je uporabljal osciloskop (v načinu prikaza X-Y), z dodatkom nekaj dodatnih delov za preizkušanje komponent.

    Prvotna zamisel testerja komponent je bila, da se skozi komponento prek serijskega upora vodi izmenična napetost. Nato bi izmerili tako napetost na komponenti kot tudi tok skozi njo. Napetost se pošlje v X (vodoravni) kanal merilnika, tok pa v Y (navpični) kanal.

    Različne vrste komponent bi imele drugačno sled ali „podpis“. Dobre komponente bi bile videti drugače kot slabe. Dodatna prednost te vrste testerja je, da vam za testiranje komponente ni treba odstraniti z njenega vezja – vsaj v mnogo primerih ne. Če ste komponento testirali „v vezju“, so se pojavljali primeri, ko so okoliške komponente pomembno vplivale na „podpis“. V teh primerih ste običajno potrebovali znano dobro, vendar sicer identično tiskano vezje za primerjalne teste „A-B“, da bi ugotovili slabo(-e) komponento(-e).

    Ta vrsta testerja je uporabljala podobno nastavitev, kot se uporablja za izdelavo „Lissajousovih“ številk na osciloskopu. V Googlu lahko preverite, kaj so Lissajousove številke.

    Ta vsebina je samo za naročnike

    Če želite odkleniti to vsebino, se naročite.