0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeModuli iz domače delavnice

    Moduli iz domače delavnice

    Se še spomnite Bascom testne ploščice? To je bilo prvo razvojno orodje, ki smo ga ponudili uporabnikom Bascoma, ki je bil takrat namenjen le mikrokontrolerjem družine 8051. Sledila sta ploščici Mikrorobot in MiniPin, za njima pa še MikrorobotAVR, MegaPin in MiniPin II.

    Slike niTi razvojni sistemi se razlikujejo glede na družino (8051/AVR), kateri so namenjeni, oblikam ohišij, ki jih podpirajo, po vgrajeni opremi in tudi po konceptu. Če pa pogledamo fotografijo na sliki 1, bomo takoj opazili, da je vsem skupno to, da imajo na razpolago več 10-pinskih IDC konektorjev.

    Na te korektorje so pripeljani V/I priključki mikrokontrolerja, skupna masa in + pol napajanja (+5V ali +5/+3,3V, odvisno od možnosti posamezne razvojne ploščice). Konektorji so predvideni za priključitev različnih perifernih naprav: alfanumeričnega in 7-segmentnega prikazovalnika, matrične tipkovnice, pogonskega dela za motorje… če omenimo le nekatere, ki smo jih razvili (slika 2).

    Slike niPriključki na konektorjih so razporejeni enako na vseh razvojnih orodjih (slika 3). To daje uporabniku možnost, da lahko isti modul uporablja z vsemi našimi razvojnimi orodji, kar je vsekakor zelo praktično! Kateri V/I priključki vrat se bodo nahajali na konektorju, ki so na sliki 3 označeni s Px0-Px7, je odvisno od konektorja, ki ste ga uporabili in mikrokontrolerja, ki je trenutno v razvojni ploščici. Če na primer na MiniPinu z mikrokontrolerjem AT89C2051 uporabite konektor K3, bodo to priključki P1.0-P1.7. Če mikrokontroler v MiniPinu zamenjate z ATtiny2313, bodo to priključki PB0-PB7. Če isti modul prestavite v konektor K5, boste uporabljali PORTD.0-PORTD.6 (pozor, ATtiny2313 nima V/I priključka PD7!).

    Ni namen tega članka, da vas seznanimo s ponudbo opreme, ki smo jo razvili za vas, ampak bolj nekakšne smernice, kako v svoji domači delavnici izdelati svoje „home-made“ module za specifične potrebe, neodvisno od uporabljenega razvojnega sistema. Takšna „proizvodnja“ modulov je res enostavna in ne terja velikih finančnih sredstev: dovolj je 10-pinski IDC konektor za ploščati kabel, kos univerzalnega tiskanega vezja in elektronski elementi, ki jih želite prispajkati nanj. Za izdelavo modulov sta najprimernejši dve vrsti tiskanih vezij: tiste s trakastimi vodi in tiste „z otoki“, ki običajno povezujejo tri luknje. Če uporabljate prvo, boste morali vode na nekaterih mestih prekiniti z ostrim nožem ali majhnim vrtalnim strojčkom (rezkalnik, gravirka). Če uporabljate drugo obliko tiskanega vezja, boste morali posamezne mostičke med seboj povezovati z žico. Naj opišem nekaj primerov izdelave modula!

    Prvi primer Semafor

    Slike niSlika 4 prikazuje shemo in praktično izvedbo modula „semafor“, ki je namenjen programerjem-začetnikom. Za preizkus delovanja programa, ki krmili delovanje semaforja bi lahko uporabili katerekoli tri LED diode na kateri od razvojnih ploščic, vendar je modul z rdečo, rumeno in zeleno LED veliko bolj realistična prestavitev semaforja. Mlajši udeleženci Bascom seminarjev so ga zelo radi uporabljali, ko so preverjali svoje pravkar pridobljeno znanje o programiranju mikrokontrolerjev.

    Celotni članek

    Moduli iz domače delavnice

    2012_SE198_29