0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeProgramiranje PIC32 (10)

    Programiranje PIC32 (10)

    32-bitni mikrokontrolerji prinašajo v svetova elektrotehnike in računalništva povsem nove dimenzije. Hitrost, odzivnost, sorazmerno veliko pomnilnika in strojno podprto digitalno procesiranje signalov omogočajo, da vse več analognih komponent nadomestimo s programsko logiko. Hkrati lahko izdelamo kakovostnejše rešitve.

    Slike niV preteklem nadaljevanju smo v teoretičnem delu spoznali enoto UART (univerzalni asinhroni oddajnik in sprejemnik), ki podpira hitre povezave po protokolu RS-232 in podobnih protokolih za zaporedni prenos podatkov. Prikazali smo tudi primer uporabe UART kot infrardečega oddajnika in sprejemnika. Nadaljevali smo tudi s praktičnimi primeri uporabe vodila I2C in se lotili predelave bazne enote vremenske postaje.

    V teoretičnem se bomo delu lotili ure realnega časa v PIC32. V praktičnem delu bomo nadaljevali z UART in spoznali, še nekaj primerov njegove uporabe. Predstavili bomo tudi programsko kodo, ki omogoča delovanje ure realnega časa pri 32-bitni modularni vremenski postaji. Vsekakor si bomo pri delu pomagali z zastonjsko programsko knjižnico Harmony, spoznali pa bomo tudi, kako uro realnega časa programiramo neposredno, preko registrov…

    Z desetim delom se zasnova serije člankov nekoliko spreminja. Večji poudarek bomo dali praktičnim primerom, manj prostora pa bomo namenili razlagam delovanja posameznih funkcijskih enot PIC32, saj jih najdemo v referenčni dokumentaciji in podatkovnih polah posameznih mikrokontrolerjev. Za mikrokontrolerje, predstavljene v tej seriji člankov boste našli vse potrebno na spletni tudi strani: https://sites.google.com/site/pcusbprojects/9-ask-the-expert/x-what-are-pic32mx250f128b-key-features-compared-to-pic18f24j50.

    Zgradba in delovanje

    Ura realnega časa

    Slike niUra realnega časa v PIC32 ima registre z enako funkcionalnostjo kot tista pri PIC18, vendar so snovalci mikrokontrolerja dobro izrabili 32-bitnost. Tako lahko trenutni čas in datum ter čas in datum alarma preberemo le iz po enega registra. Nič več ni potrebno uporabljati zapletenega načina posrednega naslavljanja, pri katerem smo morali najprej v krmilni register vpisati, kateri register ure želimo prebrati. PIC32 ima naslednje neposredno dostopne 32-bitne registre: RTCCON, RTCALRM, RTCTIME, RTCDATE, ALRTIME, ALRDATE. RTCCON je glavni krmilni register, RTCALRM omogoča nastavljanje proženja alarma, medtem ko hranijo ostali štirje registri trenutno ure, trenutni datum ter uro in datum za alarm.

    Ura realnega časa je prilagojena za delovanje v 21. stoletju, od leta 2000 do 2099, saj vsebuje v tem obdobju vsa prestopna leta. Zato datuma ne bo potrebno prenastavljati kadar ima februar 29 dni. Vselej bo pravilno določen tudi dan v tednu, če ga bomo na začetku pravilno vnesli.

    Podobno kot pri PIC18, ima tudi ura realnega časa pri PIC32 možnost ponavljanja alarma na osnovi maske, s katero označimo kateri deli datuma in časa se morajo ujemati, da se sproži alarm. Na ta način lahko nastavljamo različne periode proženja. Vendar je najdaljša perioda 1 leto, saj v datum alarma ne moremo zapisati letnice.

    Celotni članek

    Programiranje PIC32 (10)

    2015_SE235_45