0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeRaspberry Pi WiFi internetni radio

    Raspberry Pi WiFi internetni radio

    Tokrat se je Marjana lotila internetnega radia z Raspberry Pi razvojno ploščo. Bralce bi radi navdušili z iRADIJEM tudi če niso vešči programiranja v Python programskem jeziku. Bralcem bomo pripravili osnovni KIT, ki bo vseboval komponente (tudi sprogramirano SD kartico). S tem KIT-om jih bo enostavno sestaviti v delujoč internetni radio. Naj vaša Raspi zaigra! Kako bi bilo, če bi nâm televizijskim navdušencem, pri prenosu odvzeli kontrastne kolumbijske barve? Nihče ne bi ostal ravnodušen, če bi v namen varčevanja zavrteli čas nazaj v obdobje črno belih televizijskih sprejemnikov.

    Črno beli tisk ja, črno bela televizija odločni ne. Ampak, bi potem bolj pogosto poslušali radio tudi doma, in ne samo za čas vožnje v avtomobilu? Kajti šele takrat, ko odvzamemo sliko, se zdi kot da privre na dan naša domišljija in skrita čustva, ki jih sicer ne opazimo med vrsticami na pladnju serviranega televizijskega oglasa. Brezžični internetni radio je nit tokratnega članka serije praktičnih implementacij na Raspberry Pi.Slike ni

    Opis sistema

    Naš cilj je bil izdelati uporabni nizkocenovni internetni radio (iRADIO), ki nam ga ne bo nerodno postaviti tudi na okrasno polico. Zakaj internetni radio? Urednik revije, ki jo tako radi berete, je komentiral: »Če me kaj moti je to slab radio signal na klasičnih radijih, škripanje in cvrčanje med tem, ko igra lepa muzika. IP radio je kot nalašč za to.«

    Izvedba brezžičnega internetnega radia je silno preprosta. Potrebujemo nekaj pripomočkov in programske opreme. Raspberry Pi smo opremili z WiFi adapterjem iz prejšnjega članka Raspberry Pi (brez)žično mreženje [1], rotacijskim enkoderjem in avtomatom stanj (ang. State Machine, SM) v programskem jeziku Python. Tehnične specifikacije WiFi adapterja so podane v [1]. Izbor tehničnih specifikacij rotacijskega enkoderja je podan v Tabeli 1 [3].Slike ni

    Rotacijski enkoder je elektromehanični element, ki je stalni spremljevalec pestrega nabora aplikacij, o katerih se je že pisalo v reviji. Mi smo ga izbrali zaradi varčevanja s številom pinov, potrebnih za priklop na GPIO Raspberry Pi. Tipko smo uporabili za vklop / izklop radia, ter hitri preskok 20 radijskih postaj. Rotacijo za število klikov enkoderja smo uporabili za izbor posamezne postaje (naprej, nazaj).

    Diagram faznih razlik izhodnih signalov A in B je za namen osveževanja spomina podan na Sliki 2. Opazovati je potrebno zaporedje signalov. Ko se rotacijski enkoder vrti v desno, signal A prehiteva signal B (CW), in obratno, ko se vrti v levo (CCW). Iz izhodnih signalov A in B je potrebno ugotoviti v katero smer se vrti enkoder, nato pa v programski funkciji sešteti število klikov ekoderja (stopnja obrata). Mi smo upoštevali Python-ov Zen avtorja Tima Petersa, ki v tretji točki pravi: »Simple is better than complex.« Prev.: Enostavno je boljše od kompleksnega. Zato enostavno detektiramo smer vrtenja ob vsakem koraku 1 (ne seštevamo števila klikov).

    Kaj bi še dodali? Ni dovolj, da imamo Raspberry Pi, internet in gumb za premik internetne radijske postaje. Dodali smo še tipko za nastavljanje glasnosti in dvovrstični LED zaslon. Berite dalje, kako smo jih povezali.

    Rotacijski enkoder smo povezali na GPIO Raspberry Pi:

    pin 15 oz. BCM GPIO 22 – signal B

    pin 13 oz. BCM GPIO 21 – signal A in

    pin 11 oz. BCM GPIO 17 – tipka.

    Celotni članek

    Raspberry Pi WiFi internetni radio

    2014_SE215_21