0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaProgramiranjeKako oživeti AVR mikrokontrolerje? (1)

    Kako oživeti AVR mikrokontrolerje? (1)

    V Svetu elektronike št. 139 sem pisal o problemih pri programiranju takrat novega AT89S8253 mikrokontrolerja in kako se lahko z nepazljivim programiranjem njegovih »fuse« bitov lahko onemogoči serijsko (SPI) programiranje. Od takrat se je moja pozornost usmerila na AVR mikrokontrolerje in pokazalo se je, da tudi pri njih obstaja podoben problem. Ta članek opisuje postopek »oživitve« novejših AVR mikrokontrolerjev (ATMega, ATtiny). – Programator PARALELNI za AVR

    Kako »umre« AVR?

    Glede na mikrokontroler imajo AVR-ji eden (low), dva(low in high) ali tri (low, high in extended) fuse bajte. V vsakem od njih se nahaja do 8 fuse bitov, s katerimi definiramo tip in frekvenco pogonskega oscilatorja, čas zagona (start-up), način dela »Brown-out« detektorja in Watchdog timerja, pa tudi način programiranja in alternativne funkcije nekaterih pinov. Manj zahtevni uporabniki puščajo fuse bite na tovarniških nastavitvah v glavnem tudi zato, ker se nekateri od njih lahko spreminjajo med izvajanjem programa.

    Večina programatorjev omogoča programiranje fuse bitov in s tem tudi spremembo funcionalnosti mikrokontrolerja. Pri programiranju moramo posebej paziti na stanje dveh fuse bitov:

    1. SPIEN (Enable Serial Program and Data Dwonloading); če je vključen, omogoča serijsko programiranje (standardno je vključen, »0«) in
    2. RSTDISBL (External Resedt Disable); če je vključen, onemogoča zunanji reset (običajno je izkphp?Action=READ&ID=1735&state=0ljučen).

    Z namenom zaščite uporabnikov pred neželeno spremembo SPIEN, je proizvajalec onemogočil njegovo spremembo pri uporabi serijskega programatorja. Vendar pa serijsko programiranje bomo onemogočili, če vključimo RSTDISBL ali če postavimo neko kombinacijo ostalih fuse bitov, ki ne ustreza našemu programatorju. Včasih si lahko pomagamo, če pred programiranjem ročno pritisnemo reset, vendar to ne bo vedno pomagalo. Če onemogočimo serijsko programiranje na katerega koli od navedenih načinov, lahko mikrokontroler preprogramiramo samo s paralelnim programatorjem, ki pa večini ni dostopen. Preostane nam samo, da takšen mikrokontroler vržemo v predal, ali še bolje, da napravimo paralelni programator, ki ga opisujemo in z njegovo pomočjo oživimo večino novih ATtiny in ATmega mikrokontrolerjev.

    Ozivljavanje_AVR(3)
    Nakup izdelka in povezave
    Avtor: mag. Vladimir Mitrović
    2009_SE168_28