0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPretekle številkeSvet elektronike 321 (9-2023)

    Svet elektronike 321 (9-2023)

    Letošnje poletje

    V predhodnem uvodniku sem se spraševal, kaj neki počnete elektroniki med dopustom in vam zaželel miren počitek. Takrat si nisem mislil, da nas bo to poletje doletela takšna katastrofa in da marsikdo od vas ne bo imel počitka, nekateri pa tudi ne več dóma.

    Ker smo revija za elektroniko, vam lahko morda pomagamo s kakšnim nasvetom, ki bi vam utegnil priti prav. Do takrat, da bo revija izšla, bo že preteklo preveč časa od poplave, saj voda, ki zalije elektroniko, prične korodirati praktično takoj. Tudi mulj iz vode se strdi in ga je praktično nemogoče spet odstraniti.

    Pa kljub vsemu naj navedem nekaj praktičnih nasvetov. Iz prve roke lahko povem, da zmočen telefon najprej takoj ugasnemo. Nato ga položimo v večjo posodo polno riža, ga prekrijemo z rižem v popolnosti, položimo v pečico, ki jo nastavimo na 60° C in pustimo 24 ur v pečici. Ta postopek je hčerin iphone rešil.

    Nadalje lahko na forumih elektronikov najdete navodila o tem, da je treba elektroniko najprej dobro oprati v destilirani vodi, nato v izopropanol alkoholu, nato pa ploščico očistite še v ultrazvočnem čistilniku – če ga imate seveda. Nato ploščico dobro posušite pri temperaturi od 50 – 60° C. In ko vse to opravite še vedno ni gotovo, da vam bo elektronika oživela, saj se lahko fini delci blata in druge umazanije nahajajo na ključnih mestih.

    Prednosti sodobnega življenja – od mikroelektronike do električnih avtomobilov, so sicer velike. Ampak ob takšni katastrofi pa večina sodobne elektronike odpove, saj ni narejena tako, da bi bila vodoodporna.

    Posvetimo se zdaj tokratni reviji, v kateri ne bomo pisali o zaščiti pred vodo, pač pa pred 5G oziroma pred elektromagnetnimi motnjami ali s kratico EMI. Za kratico 5G ste gotovo že vsi slišali, vendar v članku ne bomo pisali o zaščiti bivanjskih prostorov pred 5G (barvo za stene, ki je ščitila pred 5G, je pred leti delalo podjetje Helios), pač pa o zaščiti elektronike.

    Predstavili pa vam bomo tudi vodilo I3C – naslednika I2C, ki ga večina vas bralcev gotovo pozna. Kaj vse prinaša I3C vodilo si preberite v tokratni številki.

    Naj vas na koncu tega uvodnika tudi povabim, da nas obiščete na sejmu MOS ‘23 v Celju, kjer bomo tudi v živo predstavili novo knjigo “ESP8266 in ESP32 v praksi”. Se vidimo v Celju!

    Lep pozdrav!
    Jure


    UVODNIK
    4 Letošnje poletje
    NOVICE
    PREDSTAVLJAMO
    Avtor: Graeme Clark
    Avtor: Rolf Horn
    Avtor: Zachariah Peterson
    Avtor: Apurva Peri
    Avtorja: Marcel Fritz, Christian Kasper
    Avtor: David Inman
    PROGRAMIRANJE
    Avtor: Mladen Čempuh
    Avtorja: Vladimir Mitrović in Robert Sedak
    _


    Ta vsebina je samo za naročnike

    Če želite odkleniti to vsebino, se naročite.