0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoObčutiti prihodnost

    Občutiti prihodnost

    Svet elektronike colorAvtorica: Nastasija Furjan
    2019_271_22

    Digitalni dogodek leta 2018, sejem Feel the future, je v Celju svoja vrata odprl že drugič, vendar tokrat z bogatejšim spremljajočim programom. Novost je predstavljal festival videoiger, ki je požel navdušenje med mladimi in tudi tistimi, ki so to ostali po srcu. Umetna inteligenca, varnost podatkov, digitalizacija javne uprave in e-izobraževanja so sklopi, ki so predstavljali glavni fokus celotnega sejemskega dogajanja.

    Tridnevni sejem predstavlja nadgraditev nekdanjega informacijskega sejma, ki ga na naših tleh ni zadnjih 14 let, zato ga je strokovna javnost sprejela z odobravanjem. »Tako jaz kot kolegi na ministrstvu za javno upravo, ki je odgovorno za področje digitalizacije, smo zelo zadovoljni, da imamo ponovno sejemsko prireditev, ki združuje sodobno tehnologijo in znanja, saj smo jo dolga leta pogrešali,« je izpostavil minister za javno upravo Boris Koprivnikar. Ker je to edini takšen sejem v JV Evropi, predstavlja izjemen potencial. »Postane lahko naša izložba in okno v svet, ki bo še dodatno pripomogel k širjenju in utrjevanju zavesti, da je Slovenija postala ena izmed vodilnih držav na tem področju,« je v uvodnem govoru poudaril direktor družbe Celjski sejem mag. Robert Otorepec.

    Po mnenju strokovnjakov smo na pragu vstopa v četrto industrijsko revolucijo, ki vodi v napredno digitalno gospodarstvo, dodaten, še hitrejši razvoj robotike in umetne inteligence. Slednjo uporabljajo že skorajda vsa podjetja v različnih industrijah, denimo v marketingu za ugotavljanje verjetnosti  nakupa in izdelavo prilagojenih ponudb potrošnika. Mark Torr, Microsoftov strokovnjak za analitiko in internet stvari, je prepričan, da bodo umetno inteligenco v roku petih letih uporabljala že vsa podjetja. Kako se bo to zgodilo, pa »bo odvisno predvsem od industrije v kateri delujejo. Na primer v industriji predvsem za predvidevanje kje in kdaj bodo stroji odpovedali, za preverjanje kvalitete s kamerami, v bančništvu za odkrivanje prevar in vse to bo vodilo v informacijsko bolj podprto sprejemanje odločitev v podjetništvu« je prepričan Torr. Njegovo predavanje je bilo posneto s 360° kamero, zaradi česar so si ga lahko tudi naslednje dni obiskovalci ogledali z VR očali.

    Poleg petdesetih razstavnih prostorov in celotnega spektra strokovnih predavanj in predstavitev o umetni inteligenci kot podpore odločanju, informacijski varnosti, digitalni transformaciji podjetij in blockchain tehnologiji, je na sejmu potekal tudi natečaj Ifeel start-up. Strokovna komisija je v okviru tega izmed desetih najbolj obetavnih start-up podjetjih izbrala tri, ki so prejela denarne nagrade. Lesketala pa se niso samo priznanja, temveč tudi otroške oči, ko so mladi dobili vpogled v prihodnost učenja, ki je zaradi inovativne tehnologije predstavljena kot zabava. Inovativna pedagogika namreč predstavlja mnogo možnosti za izboljšanje učnega procesa. Tako imenovana učilnica na ključ predstavlja fleksibilen učni prostor, ki omogoča poučevanje v različnih fazah in raznolike spremembe učnega okolja. Programska oprema omogoča vključevanje učencev v delovne prostore in aktivnosti, pri čemer lahko učitelj njihov napredek preverja sproti in tudi poda povratne informacije. O digitalizaciji skupaj z mladimi navadno slišimo negativne konotacije, saj naj bi se otroci zaradi vseh novih digitalnih platform gibali manj. Da to ne drži popolnoma, so se obiskovalci lahko prepričali s kolesarskim stimulatorjem, katerega osnovni namen je spodbujanje gibanja skozi igro. Sodobna multimedijska rešitev temelji na »exergaming« konceptu, ki pomeni vadbo in igro skupaj. Uporabnik tako z lastno aktivnostjo in kolesarjenjem po virtualnih pokrajinah nadzoruje potek same igre. Primarno je namenjena aktivnosti v šolah, četudi jo poskušajo uvesti v domačo uporabo, prav tako pa tudi v fitnes centre.

    Obiskovalci, kot tudi razstavljavci in njihovi poslovni parterji so bili po končnih anketah vidno zadovoljni. Tako je sejem z dobrim odzivom prinesel tudi vpogled v prihodnost naše države. Tako so v zaključek odmevale besede ministra Koprivnikarja: »Slovenska vlada daje zavezo, da bo spodbujala gospodarstvo, da se povezuje in naredi na svetovnem trgu večje prebojne zgodbe – te ne bodo le nišne, saj smo sicer Slovenci v nekaterih deli že izjemno uspešni, ampak, da postanemo na nek način tudi ponudnik celovitih informacijskih, sodobnih digitalnih rešitev.«

    Slike: Celjski sejem