0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More

    PIC za vsakogar

    Microchip Xpress Cloud-based IDE je novo zastonjsko razvojno okolje v računalniškem oblaku, ki omogoča hitro in enostavno raziskovanje osnovnih funkcionalnosti mikrokontrolerjev PIC.

    Microchip Xpress in razvojno okolje v oblaku

    Slike niV kombinaciji z MPLAB Xpress Evaluation Boardom lahko za okoli 10 USB programe preizkusimo tudi v praksi.Na sejmu Embedded World 2016 smo na razstavnem prostoru podjetja Microchip dobili svoj primerek MPLAB Xpress razvojne plošče za namene tega članka.

    Že res, da za oblakom posije sonce in si bo profesionalni razvijalec skoraj gotovo v svoj računalnik želel namestiti lastno okolje MPLAB X z vsem potrebnimi prevajalniki in programskimi knjižnicami, ki je prav tako zastonj; a za popolnega začetnika je osnovni preizkus funkcionalnosti Microchipovih mikrokontrolerjev v oblaku, do katerega pride preko spletne strani http://mplabxpress.microchip.com, gotovo neprimerno enostavnejši, hitrejši pa tudi bolj zabaven. Dovolj je le ustrezen spletni brskalnik. Priporočljiva je uporaba novejših različic, saj sicer morda določene funkcionalnosti ne bodo na voljo. Sam sem uporabil Google Chrome, različica 48.0.2564.116 m.

    V oblaku

    Do Microchip Xpress Cloud-based IDE lahko pridemo tudi, s klikom na datoteko README.HTM na pogonu MPLAB Xpress Evaluation Board, ki odpre spletno stran http://mplabxpress.microchip.com s privzetim brskalnikom. Če uporabljamo to možnost, prej preverimo, ali je privzeti brskalnik na osebnem računalniki ali drugi napravi ustrezen.

    Gumb »Test drive« omogoča pregled, prevajanje in testiranje programske kode za 8-bitni mikrokontroler PIC16F18855 vsakemu uporabniku interneta tudi brez registracije. Registracija je kljub temu potrebna, če želimo v oblaku shranjevati svoje projekte. Registrirani uporabniki se prijavijo preko gumba »My Account«. Tretja tipka, »Xpress board – Sign up for introductory discount«, je bila v času nastajanja članka namenjena neučakanim razvijalcem, saj MPLAB Xpress Evaluation Board še ni bil v redni prodaji. Lahko smo se naročili na obvestilo o začetku prodaje izdelka preko spletne strani Microchip Direct. Microchip je prijavljenim obljubil tudi popust pri nakupu razvojne ploščice.

    Slike niVrnimo se na spletno stran s primeri in v računalniški oblak. Za enkrat je preko računalniškega oblaka na voljo razvojno okolje MPLAB X s prevajalnikom XC8 (za 8-bitne mikrokontrolerje), kasneje pa nameravajo dodati še prevajalnika XC16 in XC32 za zmogljivejše 16-bitne in 32-bitne mikrokontrolerje, kot je PIC32MX270F128, ki ga najpogosteje uporabljamo v seriji o programiranju PIC32. Več o mikrokontrolerjih PIC in njihovi uporabi lahko preberete tudi na spletnih straneh https://sites.google.com/site/pcusbprojects

    Začetniku so v veliko pomoč številni primeri enostavne uporabe mikrokontrolerjev. Dovolj je, da na spletni strani https://mplabxpress.microchip.com/mplabcloud/example pritisnemo gumb »Open« in projekt se bo samodejno naložil v razvojno okolje v računalniškem oblaku, kjer so na voljo skoraj vse možnosti, ki jih lahko zahtevnejši programerji izvajajo v okoljih MATLAB X na lastnih računalnikih; med drugim tudi zelo uporabni modul za grafično in opisno nastavljanje osnovnih lastnosti mikrokontrolerjev, MPLAB Xpress Code Configurator. Slednji omogoča enostavne preslikave priključkov notranjih modulov na zunanje priključke na ohišju mikrokontrolerja pa tudi spremembo načina zagotavljanja delovnega takta itn. Čeprav je večina primerov prilagojenih za MPLAB Xpress Evaluation Board, bomo MPLAB Xpress Code Configurator potrebovali predvsem takrat, ko bomo želeli zgraditi lastno vezje, ki ne bo temeljilo na mikrokontrolerju PIC16F18855.

    Celotni članek

    PIC za vsakogar

    2016_SE240_39