0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoDnevi industrijske robotike 2012_IV

    Dnevi industrijske robotike 2012_IV

    V zadnjem tednu marca so že tradicionalno šesto leto zapored na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani potekali Dnevi industrijske robotike (DIR2012). Organizirali smo jih študentje četrtih in petih letnikov študijske smeri Robotika v sodelovanju z Laboratorijem za robotiko.

    V ponedeljek so se odvijala zanimiva predavanja tako fakultetnih, kot tudi vabljenih predavateljev. O osnovah robotike je spregovoril zelo priznan strokovnjak, prof. dr. Tadej Bajd, ki je približno 60 obiskovalcem predstavil definicijo robotike, njeno delitev in njen razvoj na slovenskih fakultetah in inštitutih. Odmoru je sledilo predavanje vabljenega predavatelja g. Marjana Brezariča, ki vodi proizvodnjo v podjetju Hella Saturnus, kjer v svoji proizvodnji uporabljajo več kot 100 robotov. Predstavil je raznolike faze proizvodnje, od brizganja plastike, do različnih obdelovalnih postopkov na izdelkih, ki morajo biti na koncu funkcijsko in vizualno popolni. Sledilo je še predavanje g. Marjana Adamiča, ki nas je popeljal skozi proces uvajanja robotov v Uniorju. Tematika je zajemala izgradnjo robotske aplikacije od začetka, tehničnih idejnih rešitev, do notranje organizacije tima, razporeditve dela, izvedbe aplikacij, kot tudi testiranja in prevzema.

    Torek, sredo in četrtek je bilo udeležencem omogočeno sodelovanje na devetih različnih aplikacijah, katere so se nahajale na štirih različnih lokacijah. Slike ni

    V avli Fakultete za elektrotehniko je bila predstavljena paletizacija, ki je obsegala konfiguracijo robota Kuka KR16 v kombinaciji s tekočim trakom. Aplikacija bo dejansko uporabljena v mlekarni Planika, tako da so imeli udeleženci možnost spoznati čisto pravo industrijsko uporabo robotov. ABB se je letos predstavil s peko palačink, ki je bila zasnovana na dveh robotih švedskega porekla, le tega proizvajalca. Čeprav aplikacija ni bila tipično industrijska, je vseeno požela veliko uspeha. Prav tako je bilo predstavljeno vodenje robota podjetja Motoman na osnovi video sistema Kinect.

    V laboratoriju LES so lahko obiskovalci pobližje spoznali aplikacijo 3D kopiranja, kjer z lasersko triangulacijo skeniramo izdelek, dobimo računalniški model, ki ga nato s pomočjo robota Staubli izrezkamo v poseben material. Največjo senzacijo pa je predstavljal humanoidni robot NAO, ki je na dogodku že drugič požel največ pozornosti. Od industrijskih robotov se razlikuje predvsem po svoji človeški obliki in večjemu številu sklepov.Slike ni

    V Laboratoriju za robotiko so se obiskovalci lahko pomerili v robotskem hokeju med dvema Motomanovima robotoma ali pa sestavljali sestavljanko s pomočjo paralelnega robota podjetja Fanuc. Aplikaciji, pri kateri so se lahko posamezniki preizkusili v metu žoge na koš z robotom in vodenjem žoge na paralelnem mehanizmu, je gostil Institut Jožef Stefan.

    Organizatorji smo tudi letos peljali 40 zainteresiranih udeležencev na ekskurzijo, ki se je tokrat odvijala na Štajerskem. Najprej smo se ustavili v podjetju Unior v Zrečah, kjer smo si ogledali programe Odkovki, Sinter in Ročno orodje ter videli robote pri delu. Na poti nazaj smo se ustavili še v Osrednji bolnišnici Celje, kjer so nam predstavili kirurški robotski sistem Da Vinci, katerega je lahko vsak posameznik tudi upravljal.Slike ni

    Vzporedno z dogodkom DIR2012 je letos prvič potekalo tudi tekmovanje Robot Challenge, ki je pritegnilo zanimanje precejšnega števila študentov. Cilj tekmovanja je bilo načrtovanje in simulacija robotskih celic v okolju RobotStudio. Tekmovalci so imeli en teden časa za načrtovanje robotske celice, ki je optimizirala proizvodnjo karbonskega ščitnika motorja. V sredo, 4.4.2012, je potekalo ocenjevanje rešitev in podelitev nagrad zmagovalcem. Nekatere ekipe so se presenetljivo dobro odrezale.

    Dogodek je imel to leto rekorden obisk, saj si je robote ogledalo preko 400 ljudi, prav tako smo veliko udeležbo beležili tudi na aplikacijah, katere so pritegnile pozornost kar 100 različnih udeležencev. Čez dogajanja smo z ustrezno predstavitvijo popeljali Fakulteto za elektrotehniko in računalništvo iz Maribora, tri Šolske centre in Gimnazijo Vič. Kakor še nikoli prej smo pritegnili pozornost številnih medijev, tako ste nas lahko zasledili v Financah, v oddajah Šouvizija, Ugriznimo v znanost in Odmevih.Slike ni

    Čeprav smo letos šele zaključili z dogodkom, smo že v velikem pričakovanju naslednjega. Da bi le tega naredili še bolj inovativnega in prodornega, vas pozivamo, da na spletni strani www.dnevirobotike.si izrazite tako svoje komentarje, pohvale in kritike glede organizacije dogodka, kot tudi predloge in želje, ki jih bomo upoštevali v prihodnje.

    Celotni članek

     

    Ekipa DIR2012

    2012_SE197_