0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoRadioamatersko tehnično-izobraževalno srečanje RIS 2018 je uspelo!

    Radioamatersko tehnično-izobraževalno srečanje RIS 2018 je uspelo!

    Svet elektronike colorAX elektronika d.o.o.
    Avtor: Jure Mikeln, S52CQ
    E-pošta: stik@svet-el.si
    2018_261_28

    ZRS je tudi letos s pomočjo Fakultete za elektrotehniko v Ljubljani (FE) organizirala tradicionalno radioamatersko srečanje RIS, ki se običajno odvija prvo soboto v februarju.

    Slika 1: Projekt FabLab, kjer je prof. dr. Janez Bešter povabil ZRS k sodelovanju na projektu FabLab
    Slika 2: FT8 je leta 2017 prevzel komunikacije na KV področju

    RIS srečanje poleg zanimivih predavanj predstavlja tudi prijetno srečanje S5 (in ostalih) radioamaterjev. Letos jo je vreme kar precej zagodlo organizatorjem, saj je bilo napovedano obilno sneženje, ki je marsikaterega obiskovalca odvrnilo od obiska in tudi naredilo obilo težav marsikateremu predavatelju. Na dan predavanja se je izkazalo, da sploh ni bilo tako kritično, kot je bilo napovedano. Res pa je, da je bila Primorska zaradi zaprte avtoceste odrezana od Ljubljane in tako so nekateri predavatelji stali v koloni namesto, da bi bili na srečanju.

    Če bi za vse tiste, ki še nikoli niste obiskali RIS srečanja hotel RIS srečanje opisati na kratko, bi rekel, da je RIS mešanica zanimivih predavanj s področij, ki so zanimiva za radioamaterje. Hkrati s predavanji poteka Morse Runner tekmovanje, organizator tekmovanja podjetje Hamtech pa najboljše tekmovalce nagradi z lepimi nagradami. Za piko na i pa je RIS lepa priložnost, da se v živo srečate z radioamaterji, s katerimi ste ponavadi v kontaktu bodisi preko radijskih valov ali preko spleta.

    Slika 3: Gneča na sprejemu na Kosovu
    Slika 4: Fotka 10 GHz postaje narejene z RedPitaya ploščo

    Predavanja je odprl predsednik ZRS Bojan Majhenič, S52ME, ki je pozdravil vse prisotne ter se zahvalil FE za vso pomoč pri izvedbi srečanja. Predavanja je pričel prof. dr. Janez Bešter, S51OA, ki je udeležence pozdravil v imenu dekana FE, v nadaljevanju pa je postregel z zanimivim predavanjem na temo komunikacij in kadrov. Pokazal je, kako na FE poskrbijo za kadre in povabil ZRS k sodelovanju na področju mentorstva na projektu FabLab po celi Sloveniji.

    Predavanja je nadaljeval Iztok Saje, S52D, ki je predstavil WSJT protokol, posebej pa se je ustavil na FT8 protokolu, ki je danes vedno bolj zanimiv.

    Nakazal je tudi konfiguracijo postaje, zvočnih kartic in anten za delo z FT8, kjer preko ene zvočne kartice pobiramo, preko druge pa kličemo CQ.
    Sledilo je predavanje Marjana Miletića, S56A, ki je pokazal praktično uporabo FT8. Marjan se je tik pred RIS srečanjem vrnil s Kosova, kjer je imel postajo in užival v pile-up, ki ga je imel s kosovskim pozivnim znakom. Kosovo je bil namreč pred kratkim priznan kot nova DXCC država.

    Slika 5: KIT komplet SW Mini 2016
    Slika 6: Izdelana SW Mini 2016

    Marjan je tudi opozoril, da so FT8 zveze drugačne, kot »običajne« radioamaterske zveze, kjer moramo slišati signal. Marijan je povedal, da je naredil tudi FT8 zveze, ki jih ni slišal in jih tudi ni videl na zaslonu računalnika. Povedal je tudi nekaj praktičnih nasvetov (ločilni transformator, kje se nahajajo prazni kanali ipd.) in dodal svoje dosežke.

    Predavanja je nadaljeval Pavel Reberc, S57RA, ki je pokazal kako popularno platformo RedPitaya uporabimo kot srce 10 GHz radijske postaje.

    Zvone Pivk, S52O pa je pokazal samogradnjo KV radijske postaje Mini SW2016, ki jo je sestavil. Avtorjev postaje Mini SW2016 je več, komunikacija o nabavi postaje pa poteka preko Romana.

    Postaja SW Mini 2016 vsebuje DDS, velik barvni LCD zaslon, elektronski taster, CAT povezavo (kot nadgradnjo), Zvone pa je v svojo postajo dodal tudi avtomatski antenski tuner. Zvone je s to postajo naredil preko 2000 radijskih zvez kot SOTA aktivacije. SW Mini 2016 je namreč odlična izbira za SOTA operaterje, saj je postaja majhna in porabi malo električne energije.

    Slika 7: Idejna izvedba radioamaterske postojanke, kot si jo je zamislila Sanja
    Slika 8: Idejna izvedba notranjosti bivalnika

    Sandi, S57K in Sanja Špindler sta prikazala s čem vsem se mora radioklub spopasti kadar gre v gradnjo radioamaterske postojanke. Sanja je prikazala, kako se je projekta lotila kot arhitekt, Sandi pa je razložil, kako se je lotil birokratskih ovir in nakazal rešitve tudi za ZRS, s katerimi bi ZRS lahko olajšala podobne gradnje ostalim radioklubom in radioamaterskim posameznikom.

    Slika 9: Odzivi filtra

    Marko Čebokli, S57UUU nam je predstavil kako se lotiti načrtovanja frekvenčnih sit oziroma popularno filtrov. Vsako sito ima več členov, vsi pa določajo frekvenčni odziv sita. Velikokrat v samogradnji pozabimo na to, da je odziv filtra določen ne samo z elementi filtra, pač pa tudi z vhodno in izhodno impedanco, na katero je priključen filter.

    Jure Mikeln, S52CQ je predstavil samogradnjo VNA – vector network analizatorja, ki bi ga lahko imel vsak radioamater, ki se ukvarja s samogradnjami. VNA, ki ga je naredil Jure, je načrtoval IZ1PMX Alfredo in deluje od nekaj kHz do 250 MHz. S pomočjo BlueVNA Android aplikacije pa s pomočjo pametnega telefona deluje do 180 MHz. Na telefonu (ali tablici) lahko tako opazujemo odziv meritev v barvah, jih shranjujemo in tudi naložimo za kasnejšo uporabo. Pomembno pri VNA je tudi to, da ima dva vhoda, na katera lahko priključimo filter, ki ga želimo izmeriti.

    VNA avtorja Alfreda je izredno praktičen, saj omogoča meritve anten, kablov, pasivnih komponent kot so kondenzatorji, tuljave in kremenčevi kristali. Takšen instrument nam precej olajša meritve na terenu, saj je prenosen in ne porabi veliko električne energije.

    Slika 10: Izgled VNA

    Gregor Maček nam je predstavil uporabo litijevih celic v lastnih projektih. Litijeve celice so sicer odličen vir energije, vendar je potrebno z njimi ustrezno ravnati, sicer lahko pride tudi do požara ali celo eksplozije!

    Gregor je predstavil načine polnjenja in uporabe LiPo celic. Predstavil je tudi MPPT polnilnik LiPo celic, ki zna z najvišjim izkoristkom polniti baterijo iz solarnega panela.

    Darko Volk, S57UUD pa je predstavil samogradnjo in predelave popularne postaje UBTX. Darko se je lotil postaje tako, da jo je razdelil na posamezne module, ki jih je relativno enostavno lahko zamenjati in tako preveriti, ali je odziv postaje boljši ali slabši.
    Med predavanji in med pavzo za kosilo je potekalo Morse Runner tekmovanje.

    Nastavitve – single call, da bi imeli vsi tekmovalci enake pogoje, so izključene vse motnje.
    Čas tekmovanja 10 minut, dovoljena dva poskusa – šteje boljši.

    MESTO CALL NAME QSO MULT SCORE
    1./2 S51Z Zoran 48 45 2160
    1./2 S52AW Karli 48 45 2160
    3 S52K Sandi 44 41 1804
    4 S55Z Dragan 39 39 1482 kot sponzor se je odrekel nagradi
    5 S51RE Miro 40 36 1440
    6 S53ZJ Sergej 34 34 1156
    7 S53EL Matjaž 28 20 560
    8 S59MA Aleš 23 22 506
    9 S50KK Kristjan 8 8 64 Čestitke mladeniču
    Slika 12: MPPT polnilnik LiPo celic
    Slika 11: Pogled na okno BlueVNA aplikacije, ki kaže katere meritve lahko opravimo z VNA

    Podeljeno je bilo osem praktičnih nagrad, ki jih je doniralo podjetnje S5TEHNIKA.net d.o.o. – spletna ham-trgovina HAMtech:

    • ENDFED PORTABLE ANTENA 100W/4-band (40, 20, 15, 10m)
    • Portasol ProPiezo 75 KIT plinski spajkalnik za delo na terenu
    • IRODA SolderPro 180 – 180W plinski spajkalnik
    • Multifunkcijski tester TC-1 (L, C, R, Diode, Transistor, IR, … tester)
    • Komplet orodja (izvijači, pincete, … s spajkalnikom)
    • Multifunkcijski tester v KIT sestavljanki
    • Ročni LCD multimeter
    • Ročni LCD multimeter
    • Ročni LCD multimeter

    Zaključek

    Slika 13: Darko Volk je predstavil samogradnjo in predelavo UBTX postaje

    RIS 2018 je kot že tolikokrat do sedaj bil tudi tokrat uspešen. Kljub slabemu vremenu in neočiščenim cestam se ga je udeležilo nekaj več kot 100 udeležencev. Gotovo bi bila številka udeležencev višja, če bi bilo vreme lepše, vendar pa je tudi 100 udeležencev lepa številka. Organizatorji se moramo še enkrat zahvaliti Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani, še posebej prof. dr. Janezu Bešterju, S51OA in njegovim sodelavcem, ki so poskrbeli, da je bilo tehnično vse odlično pripravljeno in parkirišče okoli fakultete zgledno spluženo. Seveda pa se moramo zahvaliti tudi avtorjem predavanj za zanimive prezentacije, brez katerih RIS ne bi bil to, kar je.

    Naj sklenem to kratko reportažo z vabilom na naslednje RIS srečanje, ki se bo predvidoma dogajalo prvo soboto v februarju. Vabljeni avtorji s svojimi prispevki in seveda tudi občinstvo.