0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoReportaža s sejma Embedded World 2012 v Nürnbergu

    Reportaža s sejma Embedded World 2012 v Nürnbergu

     

    V zadnjih štirih letih je pravo kombinacijo tehnologije in inovacij preoblikoval pametni telefon s poslovnega orodja na zelo funkcionalen in dostopen mobilni računalnik. Ekipe, ki se ukvarjajo z načrtovanjem, morajo upoštevati industrijske trende in sprejeti pomembno odločitev, katero platformo bodo uporabili za širitev ugnezdenih sistemov za uporabo na mobilnih napravah.

    Slike ni

    Cymbet je ameriško podjetje, ki se ukvarja s proizvodnjo »solid-state« baterij. To so baterije, ki so namenjene podpori elektroniki, ko le-ta spi oziroma je v režimu nizke porabe električne energije. Vsa elektronika se premika v področje brezžičnih povezav, ki trošijo zelo malo, vse naprave postajajo zelo inteligentne, povsod se uporabljajo različni senzorji. Idealno bi bilo, da bi vse to napajali z ekološko prijazno energijo. »Ker vse komponente postajajo vedno manjše smo ugotovili, da za napajanje klasične gumbne baterije in super kondenzatorji ne bodo primerni za to. Zato smo se v podjetju Cymbet odločili, da naredimo baterijo na rezini silicija, ki se uporabijo v integriranih vezji oziroma jih zapremo v ohišje kot integrirano vezje« je dejal g. Steven c. Grady, podpredsednik za marketing pri podjetju Cymbet. V bateriji EnerChip™ ni uporabljenih različnih gelov in tekočin, pač pa je narejena iz silicija. Na tem istem siliciju se tudi nahaja ASIC integrirano vezje z integriranim DC/DC pretvornikom in napetostnim regulatorjem. Lahko bi rekli, da je to miniaturen UPS v čipu. Baterijo lahko napolnimo več kot 5.000 krat in ko je njena življenska doba pri koncu, jo lahko recikliramo enako, kot integrirana vezja. Na voljo so baterije s kapaciteto 50, 12, 4 in 1 µAh in izhodno napetostjo od 3,3 do 3,6V. Uporaba teh baterij je še posebej zanimiva v t.i. »energy harvesting« napravah, ki pridobivajo energijo iz toplote, vibracij, svetlobe itd.. Zaradi uporabe ASIC vezja v EnerChip baterijah, lahko solarno celico priključimo neposredno na baterijo in tako napajamo različne naprave. Na sejmu smo videli Bluetooth aplikacijo, ki se je napajala iz majhne sončne celice. Na sejmu so tudi predstavili univerzalno razvojno ploščo, na katero lahko priključimo različne vire energije, kot solarna, temperaturna in podobno. Na razvojni plošči je tudi ustrezno vezje, ki vsebuje MPP (maximum power point) vezje in pa DC/DC pretvornik. Razvojno ploščo so že poslali tudi v naše uredništvo in komaj čakamo, da jo preizkusimo.

    Slike ni

    Posebej je zanimivo vezje senzorja tlaka, s katerim merijo tlak znotraj človeškega očesa (slika 7). Senzor vsebuje solarno celico, baterijo, senzor tlaka in oddajnik. Podroben opis je razviden na sliki 8. Seveda ni potrebno posebej omenjati, da so baterije podjetja Cymbet uporabne v področju mikrokontrolerjev za napajanje RTC vezij in mikrokontrolerjev v režimu spanja.

    Slike ni

    Pri podjetju Maxim se zadnje čase ukvarjajo z »zdravjem motorjev« v industriji. Trenutno se motorje vzdržuje in menja glede na število ur delovanja. Vendar v prihodnosti temu ne bo tako, saj bodo naprave merile temperaturo ležajev, povišan tok delovanja in podobno. Na podlagi teh podatkov se bo vodja vzdrževanja lažje odločil, ali je potrebna zamenjava motorja ali ne. V Maximu imajo ustrezno strojno in programsko opremo za zagotavljanje teh nalog. Poleg senzorjev (temperatura, tok, napetost) proizvajajo tudi robustna komunikacijska integrirana vezja, kot npr. MAX2991-92, ki je modem za komuniciranje preko omrežja (PLC modem). Vse te podatke lahko prenašajo tudi zavarovano pred nepooblaščenim dostopom.

    Slike ni Slike ni

    Podjetje Zilog pozna veliko elektronikov po Sloveniji. Od takrat, ko je Zilog delal procesorje za Spectrum računalnik je seveda minilo veliko let. Zilog je pred kratkim kupilo podjetje IXYS. Zdaj je Zilog podjetje brez svoje tovarne čipov (fabless). Na sejmu Embedded World so predstavili nove 8051 mikrokontrolerje, ki vsebujejo veliko zanimive periferije v čipu, kot npr. 12-bit ADC, do 7 PWM, SPI, USART, I2C, razhroščevanje na čipu itd. S temi proizvodi pokrivajo prazna področja, ki jih ni zasedel NXP s svojimi proizvodi.

    Slike ni

    Predstavili so tudi svoje nove ZMOTION senzorje premikanja (slika 10). Zmotion modul vsebuje vgrajen PIR senzor premikanja in mikrokontroler s programom, ki poskrbi tudi za to, da je senzor neobčutljiv na premikanje manjših živali.

    Podjetje Atmel, ki je v Sloveniji dobro poznano, je na sejmu Embedded World predstavilo novi Studio program verzije 6. Glavna novost tega programa je v podpori za tako AVR mikrokontrolerje kot tudi za ARM Cortex-M mikrokontrolerje. Vgrajena je tudi podpora za Qtouch® Composer in polna podpora za C++. Integriran Qtouch za razvijalce pomeni to, da lahko sami načrtujejo površino za dotikanje, narišejo svoj razpored tipk in svoj design uvozijo v svoj PCB program. V QTouch Composer aplikaciji lahko tudi simulirate odziv tipk, kar zelo olajša razvoj.