0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoReportaža s sejma Embedded World 2012 v Nürnbergu

    Reportaža s sejma Embedded World 2012 v Nürnbergu

     

    Slike ni

    Druga novost na sejmu je bila predstavitev 14 novih ARM Cortex-M mikrokontrolerjev z več spomina in več periferije, kot npr. CAN in Hi-speed USB. Atmel je tudi izbranim obiskovalcem brezplačno podaril razvojno ploščo ATXMEGA A3BU-Xplained, sestro razvojne plošče, ki jo opisujemo v naši reviji. Seveda se je ena znašla tudi v naših rokah. Pri Atmelu so pripravili različne predstavitve njihovih ključnih tehnologij. Videli smo lahko hišno varnostno platformo s poceni ZigBee kamero z brezžičnim pasivnim IR (PIR) detektorjem gibanja, ki temelji na ARM ATMEL SAM3S ® Cortex-M3 ™ flash mikrokrokontrolerju.

    Slike ni

    Druga aplikacija je bila žaluzija s senzorjem temperature, ki uporablja ATMEL UC3-L0 Xplained razvojno ploščico z dodanim ATMEL temperaturnim senzor Xplained. V predstavitvi so prikazane zmogljivosti sistema spremljanje temperature z uporabo virov toplote in mehanskih plošč žaluzije.

    In-Home Display (IHD) enote so ena izmed zadnjih inovacij, ki je ključna za zmanjšanje porabe energije, ki uporabnikom zagotavlja povratne informacije o porabi energije v realnem času. IHD enote lahko pridobijo informacije o porabi iz senzorskega modula z vgrajeno RF povezavo. Atmel je predstavil aplikacijo IHD, ki na SAM9M10 ARM926 mikrokontrolerju uporablja ATMEL maXTouch® tehnologijo nadgrajeno z multi-touch Android® tablet zmogljivostjo.

    Slike ni

    Obiskovalce so navdušili tudi z ATMEL AVR ® XMEGA® mikrokontrolerjem, ki poleg nizke porabe ponuja tudi izjemno hitro »prebujanje« iz vseh načinov delovanja z zmanjšano porabo energije. Za izboljšanje varnosti in preprečevanje razmnoževanja (kopiranja) elektronskih vezij in programske opreme ponujajo uporabo integriranega vezja ATSHA204, ki je lahko tudi ključ z edinstveno 72-bitno serijsko številko. Kaj vse ponuja ta majhen čip, s katerim komunicirate prek I2C vodila, je podrobno opisano v PDF podatkovni datoteki, ki jo najdete na njihovi spletni strani.

    Slike ni

    Podjetje Microchip je ravno na sejmu napovedalo novo izvedbo 32bit PIC32 mikrokontrolerjev z majhnim številom zunanjih priključkov v ohišjih vse do velikosti 5x5mm. Imenovali so ju MX1 in MX2 in sta prva PIC32 mikrokontrolerja z avdio periferijo ter periferijo za kapacitivno zaznavanje dotika. Razvijalcem strojne in programske opreme s funkcijo »peripheral pin select« omogočata konfiguracijo in rekonfiguracijo večine digitalnih priključkov čipa, s čimer lahko na preprost način izvedejo kasnejše spremembe na strojni in programski opremi. Na voljo sta v SOIC, SPDIP in SSOP ohišjih z 28 priključki, v VTLA ohišju s 36 priključki in v QFN,TQFP ter VTLA ohišjih s 44 priključki.

    Slike ni

    Na konferenci embbeded World so napovedali tudi novo družino 8-bitnih mikrontrolerjev, ki jih odlikuje analogna in digitalna periferija naslednje generacije, zaradi česar so idealni za uporabo v splošne namene, za polnjenje baterij, LED osvetlitev, upravljanje z elektronskimi balasti , za razne pretvornike in napajalnike in v aplikacijah sistemov za nadzor in upravljanje. PIC12F (HV) 752 ima vgrajeno funkcijo Complementary Output Generator (COG), periferijo, ki pri komparatorjih in pri pulzno širinski modulaciji (PWM)skrbi za pravilno razporejeno obliko izhodnih signalov, ki se med sabo ne prekrivajo, fazno kontrolo in podobno. Poleg tega je tem mikrokontrolerjem dodana nova funkcija in 1,75 kB programskega prostora, ki ga mikrokontroler lahko zapiše in prebere sam. Vsebujejo tudi 64b RAM-a, vgrajen imajo 10-bitni ADC pretvornik, vhodne primerjalnike in PWM generatorje. Dva tokovno dokaj zmogljiva vhoda/izhoda s 50 mA lahko inženirjem pomagata povečati splošne zmogljivosti sistema in zmanjšati stroške.

    Slike ni

    Mikroelektronika je srbsko podjetje, ki niti v svetovnem merilu ne pripada nekim standardnim okvirom. Na področju vgrajenih sistemov imajo posebno filozofijo, po kateri se ločijo od drugih podobnih podjetij. Svoje poslanstvo vidijo v tem, da ljudi naučijo programiranja in jih spodbudijo, da se začnejo ukvarjati z elektroniko. Njihov cilj ni le prodaja nekega izdelka, ampak razvijajo vedno nove izdelke v želji, da ljudem omogočijo doseči cilje, ki so si jih zastavili. Svoje izdelke so zasnovali tako, da je delo opravljeno s čim manj napora, ali kot se je izrazil moj sogovornik »… da z 20% vloženega truda opravimo vsaj 80% celotnega dela…«. Želijo podreti zidove, ki nastanejo med ljudmi, ki bi želeli delati z mikrokontrolerji in njihovim ciljem, ko so na primer različni strahovi in predsodki. Vsakomur, ki ga zanimata programiranje in elektronika želijo sporočiti, da to ni rezervirano le za ozke strokovne kroge in da ni treba biti doktor znanosti, da bi lahko sprogramiral delovanje robota, brezžično prižgal luč ali krmilil ogrevanje v dnevni sobi. Celotna filozofija podjetja Mikroelektronika je združena v njihovem sloganu »Make it simple«, kar pomeni ‘..omogočamo vam, da svoje delo opravite hitro in da pri delu tudi uživate ..!

    Slike ni

    Svoje kupce opozarjajo na to, da jim lahko ponudijo vse, kar bodo pri svojem delu potrebovali (complete development solution) in to za vse arhitekture mikrokontrolerjev: PIC, dsPIC/PIC24, PIC32, AVR, 8051 in ARM. Za vsako od naštetih arhitektur imajo na voljo lastne prevajalnike mikroPASCAL, mikroBASIC in mikroC, tako da je prenos iste programske kode med različnimi arhitekturami mikrokontrolerjev okrog 95% uspešna, ročno pa moramo prilagoditi le tisti del kode, ki se nanaša na posebnosti posamezne arhitekture. So edini v svetu, ki ponujajo razvojna orodja za različne arhitekture in poleg za vsako arhitekturo prevajalnike v treh programskih jezikih. Zakaj je to potrebno? »Ljudje ne vedo, čemu se odrekajo s tem, ko za ‘edini pravi’ programski jezik priznavajo le ‘C’. Na tržišču se proda 35 do 50 % BASIC in PASCAL prevajalnikov, torej obstajajo tudi programerji, ki želijo programirati v teh programskih jezikih! Mi jim ne vsiljujemo nobenega od njih, ampak jim dajemo možnost proste izbire med tremi programskimi jeziki!« Ko izberete »svoj« programski jezik, je v primeru potrebe po drugačni arhitekturi prehod enostaven: ni se potrebno učiti dela z novim prevajalnikom, ni potrebno začeti vsega znova od začetka, ampak enostavno nadaljujete tako, kot ste doslej.