0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPretekle številkeSvet elektronike 324 (12-2023)

    Svet elektronike 324 (12-2023)

    Konec leta

    Drage bralke, dragi bralci, verjetno se tudi vam dogaja, da leto hitro mine. Ko je konec poletnega dopusta, se zopet zakopljemo v delo in kar naenkrat je konec leta tukaj. Še ne dolgo nazaj smo v naši reviji pisali o sejmu MOS v Celju, ki se je dogajal v septembru, zdaj je pa že december. Res je neverjetno, kako čas hiti. Meni je še posebej hitro minilo, ker sem bil prisoten na mnogo zanimivih dogodkih. Eden takšnih je bil obisk razvojnega centra Catalyst podjetja Analog Devices (ADI) na Irskem. V tokratni številki boste lahko prebrali, kako so si v podjetju ADI zamislili razvoj novih izdelkov v sodelovanju z industrijo in univerzo. To je zelo lep primer dobre prakse, ki – kot kaže, zelo dobro deluje.

    Zakaj je ADI odprl svoj razvojni center na Irskem, in ne recimo v Sloveniji, nisem izvedel. Si pa lahko mislim, da je podjetniško okolje na Irskem mnogo bolj prijazno, kot v Sloveniji, kjer moramo skladno z novim zakonom beležiti, kdaj gredo sodelavci na malico ali po nekaterih razlagah tudi takrat, ko gredo v toaletne prostore.

    Vabim vas, da si preberete, kako se lahko podjetja, ki se zanimajo za sodelovanje, vključijo v Catalyst. Kaj morajo »vložiti« v skupen projekt in kako pri tem sodelujejo ADI, podjetje in tudi študenti.

    Kot slišim in berem, se je na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani tudi odprl prostor, kjer bo fakulteta sodelovala z znanim proizvajalcem polprevodnikov. Zanimivo bo videti in primerjati ta dva različna pristopa po recimo petih letih.

    Ko pa že omenjam fakulteto, je seveda potrebno omeniti tudi Fakulteto za elektrotehniko v Mariboru oziroma FERI. Sodelavci FERI so namreč sodelovali pri projektu mini satelita TRISAT-R, ki kroži okoli našega planeta po najbolj neugodni krožnici, v kateri drugi sateliti ne krožijo. Satelit namreč večkrat seka t.i. Van Allenove pasove, ki so znani po tem, da je v njih toliko visokoenergijskih delcev, da bi »normalen« satelit te delci uničili. Zato je satelit TRISAT-R zgrajen tako robustno, da zdrži intenzivno bombardiranje teh delcev in pri tem še vedno opravlja svojo nalogo.

    In ko že govorim o delcih, je tudi tukaj na našem planetu ogromno majhnih delcev, ki so škodljivi za naše zdravje, predvsem pljuča. V tokratni reviji boste našli zanimiv projekt izdelave detektorja majhnih delcev. Projekt ni zahteven, je pa zelo zanimiv in aktualen.

    Ob koncu leta vam v imenu vseh sodelavcev revije Svet elektronike želim obilo sreče, veselja, zdravja in mnogo zanimivih (elektro)projektov v letu 2024!

    In naj bo tudi v letu 2024 z vami revija Svet elektronike!

    Lep pozdrav!
    Jure


    UVODNIK
    4 Konec leta
    Jurij Mikeln
    NOVICE
    PREDSTAVLJAMO
    Avtor: Jurij Mikeln
    Avtor: Bob Martin
    Avtor: Rolf Horn
    Avtor: Thomas Bolz
    PROGRAMIRANJE
    Avtorja: Vladimir Mitrović in Robert Sedak
    Avtor: dr. Simon Vavpotič
    Avtor: Marcelo José Rovai


    _

    Svet elektronike 324 (12-2023)

    Prejšnji članek
    Naslednji članek